• ورود تلفن های هوشمند فایرفاکس به آمریکای لاتین
  #1
  Note 
  یک ماه بعد از عرضه گوشی های فایرفاکس او اس در اسپانیا و لهستان اکنون این تلفن های هوشمند وارد بازارهای کلمبیا و ونزویلا هم شدند تا موزیلا را یک قدم دیگر به اهدافش نزدیک تر کند.
  این گوشی ها یکی محصول Alcatel و دیگری از شرکت ZTE است. به نقل از تلفونیکا در فصل پایانی سال هم دستگاه هایی با سیستم عامل موزیلا وارد بزریل می شوند.
  به گفته مدیر ارشد عملیاتی موزیلا : «فایرفاکس او اس اولین سیستم عاملی است که تماما بر پایه ی تکنولوژی های وب ساخته شده و آمده که موج جدیدی از نوآوری ها را برای وب به ارمغان بیاورد و خوشحالیم که توانسیم قدرت وب را در دستان هر کسی قرار دهیم.»
  [url="https://blog.mozilla.org/blog/2013/08/01/telefonica-announces-launches-of-first-firefox-os-devices-in-latin-america/"]
  منبع خبر
  [/url] [h=4][/h][h=4][تصویر: Altactel-One-Touch-Fire-small-252x417.jpg][/h][h=4][FONT=arial]تحلیل خبر[/FONT][/h]
  برای همه واضح است که موزیلا راه سختی پیش رویش است زیرا اکنون گوشی های کمی با سیستم عامل فایرفاکس در بازار وجود دارند و بعید است با وجود آندروید و iOS تولید کنندگان زیادی به سمت فایرفاکس بیایند. یک قانون کلی می گوید که توسعه دهندگان نمی خواهند برای سیستم عاملی که تعداد کمی کاربر دارد برنامه بنویسند و کاربران
  [h=4][/h]
  هم نمی خواهند از سیستم عاملی استفاده کنند که برنامه های کمی دارد.
  از نظر سخت افزاری معماری فایرفاکس او اس به این صورت است که در میان رابط لمسی و هسته ی gecko توزیع لینوکسی Gonk وجود دارد که از آندروید منشعب شده. بنابراین هر تولید کننده ای که بتواند دستگاهی مبتنی بر آندروید بسازد دستگاهی هم می تواند بسازد که فایرفاکس او اس را اجرا کند. اما مشکل برنامه های کم این سیستم عامل را چه کار کنیم؟

  بگذارید قبل از آن به دنبال پاسخ این سوال باشیم که واقعا هدف موزیلا از قدم گذاشتن در چنین مسیری چه بوده؟
  پاسخ این سوال را میتوان در پیشینه ی بنیاد موزیلا جستجو کرد. بنیادی که در شکل گیری زبان های نشانه گذاری HTML و CSS و اکثر تکنولوژی های وب نقش پر رنگی داشته. نکته ی قابل تامل همین جاست. سیستم عامل فایرفاکس و برنامه هایی که قرار است برای آن نوشته شود بر پایه ی HTML5 است. پیش از این هم اپل در اوایل معرفی آیفون سعی داشت تا بگوید برنامه های تحت وب برای آیفون کافی است اما موفق نشد و مجبور به ارائه SDK و زبان برنامه نویسی objective-C شد. اما این بار و با ورود موزیلا قضیه برای داشتن یک اکوسیستم تحت وب بسیار جدی تر است.

  احتمالا باید بدانید که نوشتن سیستم عاملی به زبان HTML5 به چه معناست. زبان HTML یک زبان نشانه گذاری است نه یک زبان برنامه نویسی و تمام عباراتی که در این زبان به کار می روند باید پیش از این در استاندارد این زبان تعریف شده و مرورگرها هم آن را به هسته خود اضافه کرده باشند. به این معنی که فایرفاکس او اس بر پایه پیشنهادات موزیلا برای الصاق اضافاتی به HTML5 است. مثلا در حین ساخت این سیستم عامل زمانی که احتیاج به نمایش وضعیت باتری در نوار بالایی بود چون مهندسان موزیلا به این نتیجه رسیدند که این ویژگی برای سایر سکوها هم مفید است تصمیم گرفتند آن را به یک استاندارد تبدیل کنند. این ایده در سیستم عامل فایر فاکس پیاده سازی شد و سپس در جلسه ای به W3C پیشنهاد داده شد. سامسونگ آن را به وب کیت اضافه کرد و بعد از آن از طرف W3C هم به عنوان استاندارد پذیرفته شد. یعنی از این پس می توان با زبان HTML از میزان باتری دستگاه با خبر شد.

  فارغ از اینکه موزیلا چقدر در این راه موفق می شود اما این حرکت می تواند آغازگر یک انقلاب برای وب باشد و از طرف دیگر تاکید موزیلا بر برنامه هایی به زبان HTML5 بسیار وسوسه بر انگیز است. این ایده رویای دیرینه ی برنامه نویسی «یک بار بنویس و همه جا اجرا کن» را تا حدود زیادی امکان پذیر می کند.
  آیا موزیلا می تواند صنعت تلفن های همراه را دگرگون کند؟ باید صبر کرد و نظاره گر بود.  Shy
  When we speak of “free software”, we're talking about freedom, not price
  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان