• نقد بازی Total War:ROME II
  #1
  Note 
  “در همین هنگام همه توطئه گران به جان سزار افتادند.در همان حال که با خنجر هایشان تن او را می دریدند، او می کوشید که از خود دفاع کند. ضربات مهلک بر او باریدن گرفت. اما او همچنان تقلا می کرد.آنگاه چشمش به بروتوس، که خنجر به دست نزدیک می شد ، افتاد. بروتوس ضربه ای به زیر شکمش وارد ساخت. سزار زیر لب گفت:«عجب! بروتوس تو هم؟»”

  مقدمه ای که خواندید برداشتی از فصل نیمه مارس کتاب زندگی نامه گایوس جولیوس سزار نوشته جان گونتر است. بلی، سزار از کسی( یا کسانی) ضربه خورد که بیشتر از همه به آن ها لطف کرده بود. وضعیت ما( PC Gamer) ها با Total War: Rome II چیزی مشابه با رابطه جولیوس سزار و بروتوس است. از کسی ضربه خوردیم که فکرش را نمی کردیم. تا قبل از انتشار این بازی امیدوارم بودیم که با یکی از بهینه ترین بازی های موجود در پلتفرم PC مواجه شویم مخصوصا بعد از انتشار Shogun II که به جد یکی از بهینه ترین عناوین موجود در میان بازی های پلتفرم PC است. اما نتیجه کار دقیقا متفاوت با آن چه فکر می کردیم شد و The Creative Assembly، بازی بسیار مورد انتظار ما را با تعداد غیرقابل شمارشی از باگ ها و مشکلات فنی منتشر کرد. اما آیا تمام قسمت های بازی همانند بخش فنی آن است؟

  تاریخ را از نو بنویس

  بازی کردن TW:Rome II حس و حال خاصی دارد، هر بار که وارد نوبت بعدی می شویم انگار برگی از کتاب تاریخ را نوشته ایم. بلی در این عنوان شما تاریخ را بازنویسی می کنید. می توانید کارتاژ شوید و جمهوری روم را نابود کنید و به اهداف هانیبال جامه عمل بپوشانید. می توانید کنترل یکی از جانشینان اسکندر( مصر بطلیموسی- مقدونیه- و سلوکیان ) را بر عهده گیرید و امپراطوری اسکندر را از نو بسازید و یا می توانید پارت ها را برگزیند و چهارگوشه دنیا را باز پس بگیرید و شکوه دوران هخامنشان را بازگردانید. شاید در طول بازی حکومت های مانند مصر بطلیموسی ، روم و دولت شهر های یونانی فرو پاشند و کشور های کوچکی مانند قبایل گل( Gual) بر دنیا حکم رانی کنند. در واقع The CA هیچ وقت در عناوین توتال وار قصد نداشته است که تاریخ را روایت کند و این سنت حسنه در روم 2 نیز حفظ شده است.

  در این نسخه نیز شاهد حضور بخش نبرد های تاریخی هستیم. در این نسخه سازندگان چهار نبرد تاریخی را برای ما تدارک دیده اند که از بین آن ها می توان به نبرد محصاره کارتاژ و نبرد نیل که به ترتیب میان رومی ها و کارتاژ ها و رومی ها و مصری ها است اشاره کرد. قبل از آغاز هر یک از این نبرد ها یه سینماتیک بسیار جذاب و پرداخت شده پخش می شود که به خوبی شما را در جریان داستان آغاز نبرد قرار می دهد.البته بشخصه انتظار تعداد نبرد های بسیار بیشتری را داشتم و باید گفت جای خالی نبرد حران به خوبی احساس می شود.

  آمدم، دیدم ، پیروز شدم

  عناوین سری توتال در زمینه گیمپلی همگی از یک الگو خاص پیروی می کنند. تا قبل از روم 2 ، The CA تغییرات زیادی را در رابط کاربری و امکانات بازی ایجاد نکرده بود. اما تغییرات ایجاد شده در روم 2 به قدری زیاد است که در بدو ورود به نقشه اصلی بازی شاید دچار سردرگمی شوید و برای آشنا شدن با با رابط کاربریی باری و امکانات آن کمی زمان صرف کنید. رابط کاربری بازی همان چیزی است که باید باشد ، بسیار ساده و کارآمد و راحت الدسترس(!).تنها با چند کلیک می توانید به بخش های مختلف بازی دست پیدا کنید و سریعا به رفع مشکلات و انجام امور کشور خود (مانند تنظیم میزان مالیات و دیپلماسی و ساخت و ساز اماکن) بپردازید. اولین چیزی که در بازی خود نمایی می کند شیوه جدید استخدام سربازان است. در روم 2 برخلاف نسخه های قبلی این سری شما دیگر نمی توانید به میزان نامحودود لشکر داشته باشید. تعداد لشکر ها محدود است و بسته به بزرگی قلمرو و میزان قدرت شما ، بازی اجازه داشتن تعداد محدودی سپاه را به شما می دهد. هر یک از این سپاه ها نام خاص و نشان خاص خود را دارند و در طول بازی شما می توانید هر یک از این لشکر ها را با توجه به پیروزی ها و شکست ها و تجربه ای که کسب می کنند، ارتقا دهید. The CA با این استراتژِی از بیش از حد شلوغ شدن نقشه بازی جلوگیری کرده است و در عین حال بازی را واقع گایانه تر ساخته است. بخش ساخت و ساز اماکن در شهر ها نیز دچار تغییراتی شده است و در این قسمت مکانیکی شبیه به سری تمدن پیدا کرده است. شهر ها در نقشه دیگر به صورت قلعه نمی باشند بلکه با افزایش جمعیت به شکل پویا بزرگتر می شوند و با ساخت ساختمان ها ما شاهد حضور آن ها بر روی نقشه اصلی بازی هستیم.


  برای ارتقا شهر ها شما نیاز به رسیدن به حد نصاب خاصی از جمعیت هستید و برای افزایش جمعیت باید غذا و مردمی خوشحال داشته بشید. The CA دقت خاصی را در این بخش به خرج داده است و شما را مجبور کرده است که حتی در ساخت و ساز نهایت دقت را انجام دهید و سازندگان برای تحقق این امر از فاکتور مهمی به نام نظم و فرمان برداری عمومی ( Public Order) استفاده کرده اند. این فاکتور به عوامل بسیاری وابسته است از عوامل فرهنگی بگیرید( که نشات گرفته از دین و رسوم یک کشور است ) تا میزان غذا و مالیات.نکته ای که در این میان کمی آزاردهنده است حذف شدن ارتقا راه ها است. در قسمت های گذشته با ارتقا راه ها و شریان های تجاری می توانستید تجارت بهتری داشته باشید و سربازان خود را سریعتر جا به جا کنید که متاسفانه این امکان به طرز عجیب و سوال برانگیزی در روم 2 حذف شده است .

  [تصویر: Rome2-2013-10-04-18-24-23-01.jpg]

  دیپلماسی در این نسخه هم دستخوش تغییراتی شده است. این بار شما از انتخاب های بیشتری در برخورد با سایر حکومت ها در اختیار دارید برای مثال می توانید پیمان صلح مدت دار با یک حکومت ببندید یا با باج دادن به یک حکومت قویتر از آنبخواهید که به شما حمله نکند. هر یکی از حکومت های بازی ویژگی خاصی دارند برای مثال ساکا ها اقوامی ستیزه جو و کشور گشا هستند و اگر شما قصد دوستی با آن ها دارید باید همیشه مراقب باشید که از پشت خنجر نخورید.البته در طول بازی شما نیز با توجه به تصمیمات خود ویژگی هایی کسب می کنید که در روابط شما با سایر کشور ها بسیار تاثیرگذار هستند. دیپلماسی بخش خیلی مهمی در روم 2 است و پیشروی در بازی بدون داشتن یار و همپیمان تقریبا غیر قابل ممکن است. این موضوع را به خوبی می توان در کمپین کشور ای چون اشکانیان و یا مقدونیه حس کرد چرا که از هر طرف در محصاره اقوام گوناگون هستند.

  شما باید در ابتدا مطمین شوید که قوم X به شما حمله نمی کند و بعد به فکر حمله کردن به قوم Y باشید. شاید در این راه( کشورگشایی) مجبور شوید باج به کشور های دیگر دهید ،مخصوصا که کشور های دیگر با بهره گیری از جاسوس هایشان همیشه شما را زیر نظر دارند و در صورت غفلت شما ضربه سختی می خورید، مخصوصا که در این قسمت هوش مصنوعی بازی سنگ تمام گذاشته است.برقراری رابطه تجاری شکل پیچیده تر و بهتری به خود گرفته است. کشور های دیگر با توجه به میزان قدرت شما و کالاهایی که در اختیار دارید به برقراری تجارت با شما علاقه نشان میدهند( سیستمی بسیار منطقی و واقعگرا). البته در این میان هوش مصنوعی کمی آزاردهنده است ، گاهی اوقات شما دیگر نمی توانید با یک کشور رابطه دوستانه برقرار کنید یا کشور مقابل که بسیار ضعیف تر از شما است گاهی از شما باج می خواهد که واقعا هوش مصنوعی بازی را زیر سوال می برد.

  [تصویر: Rome2-2013-10-04-18-24-42-74-700x560.jpg]

  نکته ی مهمی که در گیمپلی روم 2 وجود دارد ارتقا های مربوط به فناوری حکومت ها است که در شوگان 2 برای اولین بار در این سری شاهد استفاده از این سیستم به صورت درخت فناوری بودیم. در روم 2 نیز این سیستم بازگشته است اما نه به صورت درختی ( به سبک درخت مهارت بازی های نقش آفرینی) بلکه به صورت ساده تر اما کارآمد تر. خیلی ازفناوری های بی مورد( مثل مهارت استفاده از تیر های آتشین)در شوگان 2 حذف شدنه اند و این بار شاهد فناوری های کاملا کاربردی هستیم. فناوری های به دو بخش نظامی و عمران تقسیم می شوند و این وظیفه شماست که تعادل را در بین این دو بخش حفظ کرده و با کسب مهارت های ضروری مکشور خود را پیشرفت دهید.

  مسلما دیپلماسی تنها راه برخورد با سایر تمدن ها نیست و گاهی اوقات( فقط گاهی اوقات البته(!)) نیاز به جنگ و خون ریزی پیش می آید. The CA تمامی تلاش خود را کرده است تا تعادل را میان قدرت نظامی میان تمامی اقوام و ملل حفظ کند و تا حدود زیادی به این هدف خود دست یافته است. هر کشوری در یک بخش قدرتمند است و در بخش دیگر ضعف دارد. برای مثال پیاده نظام جمهوری روم قوی است اما سواره نظام چندان قدرتمندی ندارد و یا اشکانیان سواره نظام بسیار قدرتمندی دارند اما پیاده نظام آن ها ضعف دارد.( البته جمهوری روم به طور نسبی قوی ترین ارتش را در بازی دارد که این با استناد به تاریخ قابل توجیه است). در برخورد با لشکر ها و شهر های دیگر در نقشه اصلی بازی شما همانند قبل با دو گزینه نبرد خودکار و نبرد دستی روبرو می شوید که البته در این نسخه بخش نبرد خودکار خود به سه بخش نبرد تهاجمی، تدافعی و متعادل تقسیم می شود .

  بازی بسته به انتخاب شما پیش بینی هایی از احتمال برد و نیرو های باقی مانده شما می دهد که به خودی خود نکته ای جدیدی در گیمپلی سری توتال وار است. روم 2 در بخش نبرد های همزمان بر خلاف بخش های دیگر تغییرات زیادی نسبت به پیشینیانش نکرده است. یکی از المان های جدید در این نسخه امکان قرار دادن انواع و اقسام تله در میدان نبرد است. این تله ها در نبرد های ناگهانی و در هنگام دفاع از شهر ها بسیار کارآمد هستند و می توانند خسارات زیادی به دشمن وارد کنند.در کنار این بخش ما برای اولین بار در این سری شاهد حضور دو نوع نمای دوربین هستیم. نمای اول ، نمای تاکتیکی نام دارد که همان طور که از نامش پیداست با ارائه دادن تصویری وسیع و جامع از میدان نبرد ، به شما در نبرد ها(مخصوصا نبرد ها وسیع) بسیار کمک می کند.نمای دیگر ، نمای سینمایی نام دارد و جذابیت خاصی به بازی داده است. از این ها که بگذریم مقایس نبرد ها بسیار بزرگتر از قبل شده است.

  محیط ها بزرگتر و تعداد واحد های نظامی بیشتر شده اند و حس حال حماسی ای به بازی داده است. نبرد های شهری در روم 2 از حالت ساده قسمت های قبل در آمده است و شکل پیچیده تری به خود گرفته است. این بار باید آرم آرم پیشروی کنید و با تساحب بخش های مختلف شهر و پاسبانی از آن ها، در نهایت شهر را از آن خود کنید. وجود چنین قابلیتی در کنار نبرد های ترکیبی باعث شده است فرآیند تساحب شهر ها مشکل تر و پیچیده تر از قبل شود و همچنین نیازمند استراتژی خاصی باشد.

  [تصویر: Rome2-2013-10-04-17-51-37-02-700x560.jpg]
  از زمان نسخه امپایر توتال وار ، The CA بخش نبرد های دریایی را وارد این سری کرده است که برور زمان و عرضه نسخه های جدید این بخش دچارتغییرات و پیشرفت هایی شده است. در روم 2 می توان با جرات گفت که این بخش به تکامل نسبی خود رسیده است و دقیقا همان چیزی است که باید باشد. این بار قابلیت Raming به بازی اضافه شده است و شما می توانید با کوباندن کشتی ها خود به کشتی های دشمن به آن ها خسارت وارد کنید ( کشتی ها برای این کار به سلاح هایی چون مواد قابل اشتعال و دماغه های اهنین مجهز شده اند). همان طور که پیش تر اشاره شد ، در روم 2 ، شما قادر هستید از نیرو های دریایی خود در نبرد های روی خشکی نیز استفاده کنید و با پهلو گرفتن عرشه را خالی کرده و به کمک نیروهای زمینی تان بروید. این قابلیت که نبودش در نسخه های قبلی بسیار حس می شد ، نیرو های دریایی را از حالت تک بعدی خارج کرده و آنها را پرکاربردتر از قبل کرده است. تنها ایرادی که به بخش نبرد های همزمان وارد است هوش مصنوعی سوال برانگیز بازی است که گاهی اوقات رفتار های غیر منطقی ای از خود بروز می دهد.
  [تصویر: Rome2-2013-10-04-18-05-22-23-700x560.jpg]

  [تصویر: Rome2-2013-10-04-18-05-42-28-700x560.jpg]
  [تصویر: Rome2-2013-10-04-17-54-16-91-700x560.jpg]
  [تصویر: Rome2-2013-10-05-13-19-28-07-700x560.jpg]
  [تصویر: Rome2-2013-10-04-18-16-10-70-700x560.jpg]
  [تصویر: Rome2-2013-10-04-18-05-51-79-700x560.jpg]

  پاسخ
  #2
  Note 
  در زمینه گرافیک فنی باز هم شاهد یک گرافیک فنی و هنری غیرقابل توصیف برای یک عنوان استراتژی هستیم. جزئیات واقعا دیوانه کننده هستند. انیمیشن سربازان نسبت به نسخه های قبل قبل بسیار بسیار بیشتر شده اند .وسعت بازی به طرز حیرت آوری بزرگ است و م.تور بازی به خوبی هزاران شی را در آن واحد به خوبی نمایش می دهد. نورپردازی و سایه زنی پویا در حد یک عنوان سوم شخص است و کیفیت بافت های و تعداد چندضلعی های سرباز ها حیرت آورست. The CA بار دیگر ثابت کرد که با موتور Warspace چه کار های می تواند بکند اما متاسفانه بخش فنی بازی همانند یک شمشیر دو لبه عمل کرده است. روم 2 فریم دهی بسیار پایینی دارد و اصلا بهینه برای سخت افزار های مختلف نشده است.

  تعداد باگ ها و گلیچ ها بسیار بالاست ، از طرفیی باز هم لودینگ های طولانی و مدت زمان های بسیار طولانی عوض کردن نوبت بسیار بسیار ازاردهنده می باشد. این مشکلات دست به دست هم داده اند تا تجربه شیرین و حماسی این عنوان را برای خیلی تلخ کنند. بشخصه در نگام بازی کردن روم 2، حس بازی کردن نسخه بتای یک عنوان به من دست می داد . متاسفانه سازندگان وقت زیادی را برای رفع مشکلات فنی بازی نکرده اند وای کاش به جای این لانچ زود تر ازموعد نسخه بتای این بازی را عرضه می کردند تا با یک بازی به مراتب بهینه تر روبرو می شدیم. این موضوع بیشتر ناراحت کننده می شود وقتی که می بینیم با عرضه پچ ها چقدر این مشکلات کمتر و کمتر می شود.
  [img]http://news.dbazi.com/wp-content/uploads/2013/10/Rome2-2013-10-04-17-45-59-45-700x560.jpg[/IMG
  ]
  [تصویر: Rome2-2013-10-04-17-46-24-96-700x560.jpg]
  [تصویر: Rome2-2013-10-04-17-53-00-68-700x560.jpg]

  در بخش هنری The CA با زهم سنگ تمام گذاشته است. کافی است به جزئیات طراحی سرباز ها و ساختمان های اقوام و ملل مختلف نگاهی بیاندازید تا بفهمید سازندگان چه وسواس و دقتی را در این مورد به خرج داده اند. طراحی شهر ها و محیط هایی مانند جنگل و صحرا در یک کلام خیره کننده است و از بسیاری از عناوین اپن ورلد چیزی کم و کسر ندارد. موسیقی متن روم 2 شاید به خوبی روم 1 نباشد اما اقای Richard Beddow تمامی تلاش خود را کرده است تا یک موسیقی حماسی و متناسب با جو بازی ارائه دهند و تا حدود زیادی در این امر موفق بوده اند. در بخش صداگذاری نیز روم 2 چیزی کم و کسر ندارد. هیاهوی سربازان در نبرد ها، صدای شمشیر ها و فریاد سربازان و صدای رژه آن ها به کمک قدرت موتور بازی انقدر خوب از اب درامده است که به حس و حال یک نبرد تمام عیار را به خوبی به شما منتقل می کند.

  در حاشیه: خداحافظ کارت های یه گیگابایتی دوست داشتنی…

  راستش رو بخواید یکی از سخترین کارهای دنیا برای من این هستش که به یکی که خیلی از سخت افزار اطلاعات نداره توضیح بدم معیار اصلی کارت های گرافیک ،حافظه رم(Video Memory) اونا نیست. برای مثال طرف می رفت و یک کارت 2 گیگابایتی مثل GT 240 می خرید و انتظار داشت کرایسیس 3 را در نهایت جزئیات بازی کنه ، بعدم که می دید افت فریم داره می گفت نه اشکال از بازی هستش ، کامپیوتر من هیچ مشکلی نداره!

  اما روم 2 اولین بازی است که دیگه زنگ خطر ها رو برای ما جماعت کارت یه گیگی ها به صدا درمیاره. روم 2 نیاز به حافظه گرافیکی زیادی داره و اگه کارت شما این حافظه رو نداشته باشه گرافیک بازی خودکار می آد پایین یا به اصطلاح داون گرید می شه. خب دیگه نسل بعدداره می آد و بهتره هر چه سریع تر به فکر داشتن یه کارت حداقل دو گیگی باشیم. البته در مورد روم 2 کمی شانس اوردیم که موتور این بازی می تونه از سایر منابع مثل حافظه اصلی یا RAM استفاده کنه البته بازم اگه سیستم شما حافظه کافی رو داشته باشه می تونید از این امکان استفاده کنید.

  باز هم تکرار می کنم روم 2 در حال حاضر مانند یک بازی در فاز بتا است. از لحاظ گیمپلی با عنوان فوق العاده ای طرف هستید. البته لذت بردن از این عنوان با وجود افت فریم های ازاردهنده سخت است و صد البته این به شما بستگی دارد که PC یتان چقدر قدرتمند باشد و چقدر شیفته این بازی هستید .

  نمره نهایی: 9.2/10
  نویسنده: مجتبی کریمی
  dbazi.com

  پاسخ
  #3
  Note 
  عاشق اینگونه بازیام :biggrinsmiley: ولی حیف که باگ داره

  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  موضوعات مرتبط با این موضوع...
  موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Note دانلود بازی This War of Mine برای PC |Forbidden| 0 938 23-11-2014 ساعت 20:29
  آخرین ارسال: |Forbidden|
  Note بازی هایی که قدرت PC شما را به چالش می کشند |Forbidden| 1 975 26-10-2014 ساعت 11:48
  آخرین ارسال: C0der
  Note 15 بازی ایرانی در “ITDMEX” |Forbidden| 0 1,081 25-10-2014 ساعت 13:52
  آخرین ارسال: |Forbidden|
  Note بازی تنیس حرفه ای Virtua Tennis 4 Arash_online 0 611 31-05-2014 ساعت 00:21
  آخرین ارسال: Arash_online
  Note بازی زیبا و سرگرم کننده جوجه ناقلا Toki Tori Arash_online 0 830 26-05-2014 ساعت 21:20
  آخرین ارسال: Arash_online
  Note دانلود بازی زیبای Warhammer 40000 Storm of Vengeance Arash_online 0 566 23-05-2014 ساعت 16:55
  آخرین ارسال: Arash_online
  Note بازی Darwin the Monkey Sajjad95 2 891 06-11-2013 ساعت 12:22
  آخرین ارسال: Sajjad95
  Note دانلود بازی Shank2 |Forbidden| 1 800 29-10-2013 ساعت 12:15
  آخرین ارسال: THE KNIGHT
  Note دانلود بازی مورتال کمبت ۵ |Forbidden| 1 784 22-08-2013 ساعت 21:41
  آخرین ارسال: OnLine
  Note دانلود بازی هیجانی مسابقات خیابانی LA Street Racing |Forbidden| 0 786 20-08-2013 ساعت 18:23
  آخرین ارسال: |Forbidden|

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان