• نفوذ اسب تروا در اپل و گوگل
  #1
  Note 
  برنامه موبایلی Find and Call علاوه بر دزدیدن اطلاعات شخصی کاربران، موقعیت جغرافیایی آنها را هم فاش می کند.

  پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: بر اساس یافته های کارشناسان کسپرسکی، اسب تروآی جدیدی در دو سرویس آنلاین App Store و Google Play منتشر شده است که دفترچه تلفن کاربران را سرقت کرده و روی سرور مشخصی بارگذاری می کند.

  کاوشگران ویروس شرکت کسپرسکی در پی درخواستی از سوی یک اپراتور روسی به نام MegaFon، برنامه موبایلی Find and Call را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که قسمتی از خدمات این نرم افزار با عنوان Find your friends بی سر و صدا و بدون آگاهی کاربران، اطلاعات و شماره های دفترچه تلفن آنها را روی سرور نویسندگان این برنامه بارگذاری می کند.
  این در حالی است که هنگام بارگذاری یا همان «دزدیدن» اطلاعات دفترچه های تلفن، هیچ گزینه ای برای کسب اجازه از کاربران و رضایت آنها از انجام این کار وجود ندارد.

  دنیس ماسلنیکوف، یکی از کارشناسان ارشد بدافزارها در تیم کاوش و بررسی جهانی کسپرسکی بر این باور است که برنامه موبایلی Find and Call علاوه بر دزدیدن اطلاعات شخصی کاربران، موقعیت جغرافیایی آنها را هم فاش می کند.

  اپراتور MegaFon در ابتدا گمان می کرد این برنامه موبایلی یک کرم پیامکی است که از یک گوشی به گوشی دیگر پخش می شود.
  ولی با وجود شباهت فراوان Find and Call به کرم های پیامکی، این نرم افزار عملکرد متفاوتی دارد.

  Find and Call به شماره های مختلف دفترچه تلفن کاربران پیامک می فرستد و کاربران را به دریافت و نصب این برنامه تشویق می کند؛ کاربران قربانی همزمان هنگامی می بینند این پیام از سوی دوست یا دوستانشان به آنها ارسال شده، روی لینک دانلود کلیک می کنند.

  با اینکه به نظر می رسد گوگل و اپل از وجود این بدافزار روی فروشگاه برنامه های کاربردی خودآگاه شده اند، با این حال ظاهرا نسخه آندروییدی و آیفون Find and Call هنوز روی App Store و Google Play قابل دانلود است.

  گوگل با راه اندازی سرویس Google Play تلاش کرده است از گسترش بدافزارها و برنامه های خرابکارانه روی پلت فورم آندرویید جلوگیری کند.
  غول جست وجو و تبلیغات اینترنتی فوریه گذشته از راه اندازی یک نرم افزاری امنیتی روی فروشگاه اینترنتی Google Play به نام Bouncer خبر داد که کار آن شناسایی بدافزارهاست.
  با این حال گسترش نرم افزارهای خرابکارانه ای مثل Find and Call نشان می دهد که پشت سر گذاشتن از این دیواره های امنیتی کار دشواری نیست.

  منبع: ایتنا

  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان