• XAML چیست؟
  #1
  Note 
  (extensible Application Markup Language) XAML یک زبان توصیفی بر مبنای XML است که توسط شرکت مایکروسافت ابداع شد و برای ساخت و مقدار دهی اشیا در برنامه های کاربردی به کار گرفته می شود. نام کامل اصلی XAML در واقع eXtensible Avalon Markup Language است. Avalon نام مستعار یکی از چهار هسته اصلی فریم ورک .NET 3.0 با نام شالوده ارائه مایکروسافت (WPF) است.

  زبان XML محور شرکت مایکروسافت است برای ایجاد رابط کاربری. این زبان هم قالب برداری و هم نقطه بیتی و هم چندرسانه ای و متن را پشتیبانی می کند. XAML اولین بار در سال 2003 میلادی به عنوان زبانی که در پس Windows Presentation Foundation، که ابزار طراحی رابط کاربری مایکروسافت برای ویندوز ویستا است، به مراجع فنی ارایه شد.
  XAML شرکت مایکروسافت ، با تعیین روشن عملیات مختلف درگیر در تولید نرم افزار، وعده می دهد که طلایه دار عصر جدیدی از تولید برنامه های کاربردی باشد. XAML به عنوان بخشی از Windows Presentation Foundation زیرساختی را فراهم می سازد که به طراحان، برنامه نویسان و مدیران فرآیند کسب و کار امکان می دهد که حوزه تخصصی خود را در فرآیندی سیال هماهنگ نمایند. این پیام روشنی بود که در گزارشی از Burton Group ارایه شد: " XAML، پیشرفت برنامه نویسی توصیفی در .Net 3.0 است."

  [تصویر: xamllogo.jpg]

  با پیروی و مشارکت در رویه های برتر طراحی، برنامه نویسان و معماران نرم افزار قادر خواهند بود با استفاده از لایه های توصیفی جدید برای رابط کاربر و منطق تجاری، برنامه های کاربردی به شدت تطابق پذیری را تولید کنند. شرکت هایی که از مزایای XAML استقبال و ساختار چرخه حیات تولید نرم افزار خود را بر اساس ابزارهای مبتنی بر XAML بازسازی می کنند، بسیار مولدتر خواهند بود. XAML از چنان پتانسیلی برخوردار است که اگر مایکروسافت می خواست به سمت استانداردها یا مجوزهای "باز" حرکت کند، صرف نظر از زبان پیاده سازی، مسلما به یک گرامر جهانی برای برنامه نویسی توصیفی تبدیل می شد.

  ارتقای همکاری و بهره وری:

  با به کارگیری ابزار برنامه سازی موجود، میان رابط کاربری و تجربه کاربر از یک سو و برنامه نویسی برنامه کاربردی از سوی دیگری مانعی وجود دارد. XAML دو امر را محقق می کند: 1) رابط کاربری را از قواعد تجاری جدا می کند و 2) امکان دسترسی از درون Visual Studio و ابزار طراحی را به داده هایی یکسان فراهم می نماید. به منظور جداسازی رابط کاربر از منطق تجاری به اصول معماری مناسب و اصول جداسازی صحیحی نیازمندیم. در مدل پیشین، همکاری برنامه نویسان و طراحان دشوار بود؛ چرا که زمان بسیاری می برد و نتیجه کار نیز چندان رضایت بخش نبود.

  ران دسراننو، مدیر عامل Mobiform Software، که ابزار گرافیکی Aurora XAML را می سازد، عقیده دارد که XAML و WPF قابلیتی 10 برابر بیشتر از برنامه های سنتی Scalable Vector Graphics در اختیار قرار می دهد. وی می افزاید که این فناوری به او امکان می دهد که برنامه هایی را با رابط کاربری بهتر و در مدت زمانی برابر با نصف زمانی که با ابزار قدیمی تر .Net می بایست صرف می کرد، تولید نماید.

  عموما، طراحان با استفاده از ابزار طراحی یا حتی قلم و کاغذ نمونه ای از آنچه که برنامه در نهایت باید شبیه آن باشد را می سازند. ولی با توجه به محدودیت های زمانی و تخصص برنامه نویسان، برنامه نهایی با انتظارات طراح فاصله می گیرد. خانواده محصولات طراحی Expression شرکت مایکروسافت و سایر ابزاری که خروجی XAML تولید می کنند، به طراحان امکان می دهد که رابط کاربری را طراحی و آن را در قالب یک فایل XAML ذخیره کنند، به طوری که برنامه نویسان بتوانند برنامه کاربردی خود را بر روی آن پیاده سازند. بنابراین، طراحان هنری رابط کاربری و برنامه نویسان در فرآیند تولید واحدی مشارکت خواهند کرد. در حال حاضر، محل نگهداری مستندات و فایل های صوتی و تصویری جداگانه است و زمانی که بخواهیم آنها را با هم ترکیب کنیم، پیچیدگی به وجود می آید. با XAML ادغام هر چه بیشتر این دو دنیا را شاهد خواهید بود. به عنوان مثال، XAML چسباندن کلیپ های ویدیویی را به محیط سه بعدی رابط کاربری را تسهیل می کند.
  شرکت ها به دنبال ارایه تجربه جدیدتری به کاربران هستند. آنان در پی ابزاری هستند که مصرف کنندگان را به خرید بیشتر ترغیب کند. با توجه به این موضوع، انتظار می رود که برنامه های CAD، GIS، تصویربرداری پزشکی، سیستم های کنترل صنعتی و سایر برنامه های مبتنی بر گرافیک و پویانمایی، از جمله پذیرندگان بعدی XAML باشند.

  چالش های XAML:

  در واقع، XAML نشان گر گرایش عمده به انتزاع در تولید نرم افزار است. نتیجه اولیه صرف زمان کمتر برای نوشتن کد می باشد. با این حال ظهور برنامه نویسی مبتنی بر مدل و ابزار طراحی در روند عملیاتی برنامه کاربردی، ممکن است در ابتدا برخی برنامه نویسان را ناخوشنود سازد. ولی در نهایت، همگام با ظهور الگوها و رهنمودهای مناسب که گردش کار منطق تجاری توصیفی را از منطق کنترل کننده برنامه جدا می سازد، برنامه نویسان به مرور توصیف منطق تجاری را به عنوان بخشی از طراحی خواهند پذیرفت و آن را در ایجاد راه حل های خلاق به کار خواهند گرفت.

  مشکل دیگر در ایجاد گردش کارهای مختلف است؛ گردش کارهایی که نحوه استفاده از داده ها را در برنامه کاربردی تعیین می کنند و آنهایی که نقش شرکت کنندگان متفاوت در یک برنامه را به تصویر می کشند. متخصصین فرآیندهای کسب و کار قادر خواهند بود که گردش کارهای پیشنهادی خود را به صورت فایل های Extensible Orchestration Markup Language (XOML)، که نوع خاصی از فایل XAML است، ذخیره کنند. این فایل ها منطق گردش کاری برنامه کاربردی را به صورت بخشی از Windows Workflow Foundation تعیین می کنند. WF هم گردش کاری سیستمی و هم گردش کاری انسانی را، در قابل سناریوهای متعدد، پوشش می دهد. WF امکان دست کاری های خلاقانه در گردش کاری های در حال اجرا، از تغییر فعالیت ها گرفته تا بارگذاری بخش های گردش کاری XAML، تا ایجاد یک فرآیند کاملا جدید را فراهم می نماید. ابزار XAML تکرار این مراحل را بسیار طبیعی تر می کند؛ چرا که دیگر گام ترجمه مانعی بر سر راه نیست. با این حال برای اجتناب از خطا، بهتر است که تحلیل گران گردش کار فرآیندها را به گردش کارهای کوچک تری از منطق تجاری در سطح برنامه کاربردی تجزیه کنند.

  مایکروسافت اولین نسخه رسمی XAML را با انتشار ویندوز ویستا ارایه کرده است. این شرکت همچنین بر روی Windows Presentation Foundation Everywhere یا WPF/e نیز کار می کند، که اجازه خواهد داد بخشی از WPF در محیط های گوناگون اجرا شود؛ مانند مرورگرها و سیستم عامل های مختلف، مانند لینوکس و مکینتاش. البته، شرکت های دیگری نیز شروع به ارایه ابزاری برای تولید فایل های XAML کرده اند، مانند Mobiform با محصول Aurora و Electric Rain با ZAM3D. ابزار XAML به همراه WPF شامل Expression Interactive Designer برای برنامه کاربردی، Expression Graphic Designer برای کارهای گرافیکی و Expression Web Designer برای وب سایت نیز می شود.

  (ویراستار: به عنوان یک برنامه نویس، تا با XAML کار نکنید، نخواهید دانست معنی واقعی امکاناتی که می دهد چیست و حتی تصوری نبز نخواهید داشت،
  مثالی که زده می شود تنها قصد نشان دادن بخش کوچکی از امکاناتی که در راه است دارد: فرم خود را طراحی می کنید، فرمی بسیار ساده با چند دکمه برروی آن، که تنها منطق برنامه نویسی درست می باشد حال نرم افزار Expression Graphic Designer را اجرا کرده و فرم خود را در آن نرم افزار باز می کنید (فرم شما در Vs.Net همچنان باز است) در محیطی با امکانات Photo Shop فرم خود را از نظر گرافیکی (محل، اندازه، رنگ، افکت های رنگی و ...) تغییر می دهید و ذخیره می کنید و بلافاصله نتیجه تغییرات در Vs.Net ظاهر می گردد. پس از طراحی فرم (چه یک صفحه وب باشد، یا ویندوز فرم) ممکن است کاربر نهایی از ظاهر طراحی شده راضی نباشد، به راحتی و با استفاده از Expression Graphic Designer می تواند تغییرات دلخواه خود را اعمال کند (استفاده از این نرم افزار نیاز به هیچ دانش خاصی ندارد) و دیگر شما درگیر طراحی فرمی که هیچ گاه کاربر خود را راضی نمی کند، نخواهید شد.)


  مرور:
  XAML به شکل گسترده ای در تکنولوژی های .NET 3.0 به کار گرفته شده است. در WPF ،XAML به عنوان زبان توصیفی عناصر واسط کاربر به کار می رود. زبانی که با آن ویژگی ها، رویداد ها و سایر متعلقات عناصر را آن قابل تفسیر هستند. در WP نیز از XAML برای توصیف رول کار استفاده می شود.
  فایل های XAML را می توان با ویرایشگرهای ویژوالی وانند ویژوال استودیو و یا Microsoft Expression Blend ویرایش کرد. این فایل ها همچنین می توانند با ویرایشگر های متنی همچون XAMLPad و یا Vectropy ایجاد شوند.
  نکته بسیار جالبی که در مورد XAML وجود دارد و آن را به یک ابزار بسیار قدرتمند تبدیل کرده است این است، XAML پیچیدگی کار را کاهش داده چرا که بر مبنای XML است و نیازی به ابزار های جانبی برای مدیریت ندارد. روز به روز از این زبان در تکنولوژی های مختلف استفاده بیشتری می شود. به عنوان مثال WPF با استفاده از این زبان واسط های کاربر دو و سه بعدی، متحرک و دیگر جلوه های ویژه ویژوال را تعریف می کند.

  توصیه میکنیم این مطلب را هم بخوانید:
  WPF چیست؟

  PCPedia.com | cstech.blogsky.com

  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  موضوعات مرتبط با این موضوع...
  موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Note دیدن کدهای Xaml برنامه در حال اجرا mahdish 5 1,117 24-07-2013 ساعت 05:08
  آخرین ارسال: mahdish
  Note WPF چیست؟ SOFTAFZAR 1 909 10-09-2012 ساعت 08:24
  آخرین ارسال: SOFTAFZAR

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان