• چرا ویندوز هنگ می كند؟
  #1
  Note 

  صفحات آبی، مشكلات هنگام بوت و فریز شدن برنامه ها از جمله رایج ترین مشكلاتی به شمار می رود كه در سیستم عامل ویندوز مشاهده می شود و تنها راه خلاصی از آنها نیز راه اندازی مجدد رایانه است. همان طور كه می دانید راه اندازی دوباره رایانه در این شرایط نیز مشكلات مربوط به خودش را دارد كه برخی آنها عبارت است از: ذخیره نشدن و ناتمام ماندن كارهای در حال انجام و به هم ریختگی اطلاعات ذخیره شده روی هارد دیسك.

  علاوه بر اینها، مشكل بسیار بزرگ دیگری نیز وجود دارد و آن هم خسته كننده بودن استفاده از رایانه در چنین شرایطی است. بسیاری از كاربران با بروز هنگ های متوالی در سیستم عامل عصبانی شده و كار با رایانه برای آنها بسیار خسته كننده می شود. تصور برخی كاربران بر این است كه سیستم عامل ویندوز باگ های بسیاری دارد و همین باگ ها موجب بروز این مشكلات می شود، اما نظر كارشناسان این طور نیست. به عقیده كارشناسان، ویندوز یك سیستم عامل پایدار است و بسیاری از كاربران نیز با ثبات و بدون مشكل به استفاده از آن می پردازند.

  البته یك نرم افزار نمی تواند صددرصد فاقد هرگونه مشكل یا باگ باشد، اما مهندسان مایكروسافت تا حد زیادی در این امر موفق بوده و سیستم عامل ویندوز را فاقد خطا و باگ طراحی كرده اند و در صورت بروز مشكلات نیز بسرعت با ارائه اصلاحیه ها نسبت به رفع آنها اقدام می كنند. در این میان، كاربرانی وجود دارند كه مدام با سیستم عامل مشكل دارند و بیش از سایر كاربران با خطاهای رایج ویندوزی و هنگ های متوالی مواجه می شوند. این كاربران باید به این نكته توجه داشته باشند كه هنگ كردن جزئی از سیستم عامل ویندوز محسوب نمی شود و این امر ممكن است به دلایل متعددی رخ دهد. برخی از برجسته ترین این دلایل عبارت است از:
  [COLOR="#800000"]
  حافظه و بورد اصلی[/COLOR]
  بسیاری از هنگ ها در سیستم عامل مخصوصا آنهایی كه با یك صفحه آبی همــراه می شود و در اصطلاح Blue Screen Of Death نام دارد، به دلیل مشكلات ناشی از حافظه رم یا بورد اصلی رایانه رخ می دهد. دلیل بروز این خطا نیز فراهم نبودن امكان دسترسی به اطلاعاتی است كه  باید در حافظه رم ذخیره شود. برای بررسی حافظه رم رایانه خود می توانید از نرم افزارهایی همچون:

  [url=http: /  /Memtes86 ]http: /  /Memtes86 [/url]

  كمك بگیرید و برای بررسی بورد اصلی نیز می توانید از ابزارهای داخلی كه برای بررسی مشكلات بوردها طراحی شده  است، استفاده كنید. اگر هم می خواهید خودتان اقدام كنید، پیش از هر كاری می توانید یك حافظه رم جدید را جایگزین حافظه قبلی كنید! در این شرایط اگر مشكل رفع شد، یعنی رم معیوب بوده است. در صورتی كه با رم جدید مشكل همچنان باقی بماند، یعنی حافظه رم سالم است و مشكل به بورد اصلی مربوط می شود.

  تنظیمات بایوس
  بورد اصلی رایانه ها در بیشتر موارد دارای تنظیماتی از طرف كارخانه است كه این تنظیمات نیز در بسیاری موارد با سخت افزارهای مختلف سازگاری كامل دارد. این تنظیمات می تواند به دلایل مختلفی توسط تكنیسین ها و متخصصان رایانه تغییر كند، اما زمانی كه ظرفیت باتری بورد اصلی شما به پایان برسد، تنظیمات بایوس به حالت اولیه برمی گردد و این برگشت به حالت اولیه ممكن است با سیستم عامل شما سازگار نباشد. در چنین شرایطی  باید رایانه را به دست یك متخصص بسپارید تا تنظیمات مورد نیاز را دوباره روی رایانه شما اعمال كند. یكی از عمده ترین مشكلاتی كه در این شرایط برای كاربران به وجود می آید، به هم خوردن اولویت های بوت رایانه است. به عنوان مثال چنانچه اولویت اول بوت روی حافظه فلش قرار بگیرد و فراموش كنید، حافظه فلش خود را از درگاه یو اس بی جدا كنید، ممكن است با خطای بوت مواجه شوید و فكر كنید ویندوز رایانه به طور كل با مشكل مواجه شده است.

  پاسخ
  #2
  Note 
  سكته قلبی
  رجیستری ویندوز همانند قلب ویندوز است و هنگامی كه با مشكل مواجه شود، یعنی سیستم عامل دچار حمله قلبی شده است! در صورت بروز این شرایط نیز احتمال وقوع هرگونه هنگ یا ناهماهنگی در عملكرد صحیح سیستم عامل و حتی عدم بوت صحیح آن وجود دارد. برای رفع مشكلاتی از این قبیل نیز می توانید از پزشك های رجیستری كمك بگیرید. یكی از این پزشك ها نیز نرم افزار قدرتمند ccleaner است.
  [url=http: /  /  / ccleaner]http: /  /  / ccleaner[/url]
  راه اندازهای اشتباه یا معیوب
  درایور یا همان نرم افزارهای راه انداز، واسطه ای میان سخت افزار و نرم افزار است كه به سخت افزارها می فهماند چه كاری را باید انجام دهد. چنانچه این برنامه های راه انداز بدرستی عمل نكند، با سخت افزارهای مربوط سازگاری نداشته باشد یا فایل های آن  صدمه دیده باشد، ممكن است موجب هنگ كردن رایانه و حتی نمایش خطای صفحه آبی بشود.

  هنگ هایی كه به واسطه این مشكل پدیدار می شود اغلب با یك كد خطا همراه بوده و در مواردی نیز به طور كاملا واضح نام سخت افزار دخیل در بروز مشكل نیز قابل مشاهده است. در صورتی كه به همین راحتی قادر به تشخیص پیغام خطا یا سخت افزار معیوب نباشید نیز می توانید پیغام خطا را در گوگل جستجو كرده تا اطلاعات بیشتری راجع به آن كسب كنید.

  حذف درایور و نصب مجدد آخرین نسخه از آن می تواند راه حل مناسبی برای رهایی از مشكلات مربوط به این بخش باشد.

  مشكلات هارد دیسك
  اگر تنظیمات بایوس را بدرستی انجام داده اید اما در موارد متعدد، سیستم عامل هنگام بوت شدن با مشكل مواجه است و قادر به شناسایی هارد دیسك یا درایو بوت نیست، مشكل به هارد دیسك رایانه مربوط است.

  مشكلات مربوط به هارد دیسك در بیشتر موارد هنگامی مشاهده می شود كه سعی می كنید به فایل خاصی روی آن دسترسی پیدا كنید. تست سلامت هارد دیسك با استفاده از ابزار Disk Bench براحتی امكان پذیر است.
  [url=http: / / / diskbench]http: / / / diskbench[/url]
  تداخل سخت افزاری
  بسیاری از كاربران بر این عقیده اند كه سیستم عامل لپ تاپ ها نسبت به رایانه های رومیزی از پایداری بیشتری برخوردارند. این پایداری بیشتر به سیستم عامل نصب شده روی لپ تاپ ارتباط ندارد بلكه مهم ترین دلیل آن، سازگاری كامل قطعات سخت افزاری به كار رفته در لپ تاپ با یكدیگر است. به عبارت دیگر، ممكن است شما هنگام تهیه رایانه رومیزی خود باتوجه به سلیقه و بودجه ای كه در اختیار داشته اید قطعات مختلفی را تهیه كرده باشید. در مواردی مشاهده شده این قطعات با یكدیگر سازگاری كاملی نداشته و موجب فریز شدن سیستم عامل و نمایش خطای صفحه آبی شده  است.

  این ناسازگاری در اغلب موارد با مراجعه به بخش Device Manager به صورت یك علامت خطر زرد رنگ قابل مشاهده است.

  نرم افزارهای راه انداز، معیوب بودن سخت افزار، تنظیمات اشتباه در بایوس و برخی دلایل دیگر از جمله عوامل تاثیرگذار در بروز این خطاست.

  ویروس
  گاهی اوقات رایانه ها ویروسی می شود و از نظر كاربرانی كه به امنیت خود توجهی ندارند این ویروس ها هیچ مشكلی را ایجاد نمی كند. اما بسیاری از مشكلات ناشی از وجود همین ویروس ها و آلوده شدن رایانه به آنهاست. ویروس ها ممكن است پردازشگر مركزی را اشغال و درایورها را حذف كنند، فایل های سیستمی ویندوز را پاك كرده یا تنظیمات مدیریتی در سیستم عامل را تغییر دهند. این تغییرات می تواند دلایل بسیار روشنی برای هنگ كردن، فریز شدن یا حتی قفل كردن برنامه های شما باشد.

  در صورت آلودگی به ویروس، بهترین روش درمان استفاده از نرم افزارهای معروف و قدرتمندی همچون Kaspersky و Bitdefender است.

  پاسخ
  #3
  Note 
  منبع تغذیه
  اگر سخت افزارهای رایانه شما از سازگاری كاملی با یكدیگر برخورداراست، تنظیمات بایوس را بدرستی انجام داده اید، از سلامت هارد دیسك، بورد اصلی و حافظه رم هم مطمئن هستید اما باز هم رایانه شما در بازه های زمانی متفاوت دچار هنگ یا راه اندازی مجدد می شود، پیشنهاد می كنیم منبع تغذیه را بررسی كنید. منبع تغذیه یا همان پاور رایانه می تواند در صورت نیم سوزشدن، كاهش توان برق رسانی و... این مشكلات را برای رایانه شما به همراه داشته باشد. گاهی اوقات افت ولتاژ و وجود نوسان زیاد در برق ساختمان نیز می تواند دلیل بروز این گونه مشكلات باشد.

  نرم افزار های دردسرساز
  به طوركلی، نرم افزارها نمی توانند موجب هنگ كردن سیستم عامل بشوند. اما گاهی اوقات بروز مشكلات در یك نرم افزار یا وجود باگ های فراوان در آن می تواند عملكرد سیستم عامل را با مشكل مواجه سازد. این مشكلات اغلب زمانی به وجود می آید كه نرم افزار مورد نظر اجرا شود. پس چنانچه هنگام اجرای یك نرم افزار رایانه شما هنگ كرد یا برنامه مربوط به حالت فریز درآمد، پیشنهاد می كنیم آن نرم افزار را از روی سیستم عامل حذف كنید. برخی نرم افزارها نیز دارای قابلیت اجرای خودكار هنگام بوت سیستم عامل بوده و ممكن است در لـحظه بوت شدن سیستم عامل، مشكلاتی را به وجود بیاورد.
  [COLOR="#800000"]
  گرما[/COLOR]

  قطعات رایانه ای به گرما حساس بوده و افزایش دما در محفظه قرارگیری این قطعات ممكن است به آنها آسیب برساند. در بسیاری از موارد این قطعات به صورت خودكار در صورت افزایش حرارت، از كار افتاده و با این كار مانع از معیوب شدن قطعه مربوط می شود ؛ اما این قطع فعالیت به صورت هنگ كردن سیستم عامل یا راه اندازی مجدد آن مشاهده می شود. در مواردی نیز خطای به وجود آمده با بوق  یا بوق های هشدار متوالی اعلام می شود. برای آشنایی بیشتر با انواع بوق های هشدار و خطاهای مربوط به هریك از آنها می توانید به راهنمای بورد اصلی مراجعه كنید.

  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  موضوعات مرتبط با این موضوع...
  موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Note حذف رمز عبور اکانت در ویندوز8.1 The Arrow 1 1,377 26-09-2014 ساعت 18:09
  آخرین ارسال: Ali Developer
  Note مشکل در ویندوز 7و8.1 The Arrow 7 2,071 17-07-2014 ساعت 23:30
  آخرین ارسال: The Arrow
  Note نصب ویندوز 8.1 و 7 در کنار هم The Arrow 1 1,769 15-07-2014 ساعت 14:20
  آخرین ارسال: VBProgrammer
  Note مشکل با gimp نسخه ویندوز FAILed 2 855 02-05-2014 ساعت 15:13
  آخرین ارسال: Behnam Designer
  Note بالا نیامدن بوت در ویندوز 8.1 The Arrow 3 1,616 27-04-2014 ساعت 11:22
  آخرین ارسال: C0der
  Note نصب ویندوز 8.1 The Arrow 3 1,081 22-04-2014 ساعت 16:58
  آخرین ارسال: Dada Mori
  Note نمایش دسکتاپ بجای صفحه استارت در ویندوز 8.1 C0der 0 640 07-04-2014 ساعت 08:27
  آخرین ارسال: C0der
  Note آموزش تغییر مک آدرس در ویندوز BaNNer LorD 0 601 06-04-2014 ساعت 21:14
  آخرین ارسال: BaNNer LorD
  Note سوال درباره ی زبان فارسی در ویندوز The Arrow 1 878 15-10-2013 ساعت 18:27
  آخرین ارسال: Stack OverFlow
  Note نظر سنجی ویندوز 8 خوب یا بد؟ (لطفا شرکت کنید) Dada Mori 18 4,189 11-09-2013 ساعت 17:22
  آخرین ارسال: Emperor

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان