• کشف عملیات جدید جاسوسی سایبری تحت عنوان SafeNet
  #1
  Note 
  [تصویر: cybercrime_cybersecurity-100034562-large.jpg]

  متخصصین امنیتی در ترند میکرو عملیات جاسوسی سایبری جدیدی را کشف کرده اند که در حال حاضر فعال بوده و تا کنون رایانه های مربوط به وزارت خانه های دولتی، شرکت های فناوری، رسانه ها، موسسات تحقیقات آکادمیک و سازمان های غیردولتی بیش از ۱۰۰ کشور را به خطر انداخته  است.
  این عملیات که از سوی ترند میکرو SafeNet لقب گرفته است قربانیان بالقوه خود را از طریق رایانامه های فیشینگ هدف دار با پیوست های آلوده هدف قرار می دهد. کارشناسان این شرکت عملیات مذکور را مورد بررسی قرار داده و روز جمعه گزارشی راجع به آن منتشر نموده اند.
  این بررسی از وجود دو بارگذار C&C (دستور و کنترل) متعلق به دو دسته حملات هدفمند جداگانه SafeNet پرده برداشت که علیرغم تفاوت در اهداف هر دو از یک بدافزار مشترک استفاده می نمایند.
  یک دسته از این حملات از رایانامه های فیشینگ هدف دار با محتوایی راجع به تبت و مغولستان استفاده می نماید. این رایانامه ها فایل هایی با فرمت .DOC به پیوست دارند که از یک آسیب پذیری Word سوء استفاده می کنند. این آسیب پذیری را مایکروسافت با ارائه وصله مربوطه در آوریل ۲۰۱۲ اصلاح کرده است.
  لاگ های دسترسی استخراج شده از بارگذار های C&C این دسته از حملات ۲۴۳ آی پی مختلف از ۱۱ کشور مختلف را به عنوان قربانی این حملات مورد شناسایی قرار داد. با این حال بر اساس تحقیقات انجام شده از این تعداد در حال حاضر فقط ۳ آی پی فعال هستند که متعلق به کشورهای سودان و مغولستان هستند.
  بارگذار های C&C متعلق به دسته دوم حملات ۱۱۵۶۳ آی پی مختلف از ۱۱۶ کشور جهان را ثبت کرده اند که البته به گفته کارشناسان نظر می رسد تعداد واقعی قربانیان از این رقم بسیار کمتر باشد. طبق اعلام آن ها در زمان تحقیقات به طور متوسط در هر لحظه فقط ۷۱ آی پی به طور پیوسته با این بارگذار ها اطلاعات تبادل می نمودند.
  رایانامه های استفاده شده در حملات دوم شناسایی نشده اند اما این دسته از حملات ظاهراً در مقیاس گسترده تری انجام شده و قربانینان گستردگی جغرافیایی فراگیرتری دارند. پنج کشور نخست قربانیان بر اساس آی پی ها عبارتند از هند، آمریکا، چین، پاکستان، فیلیپین و روسیه.
  بدافزار نصب شده در رایانه های آلوده معمولاً برای سرقت اطلاعات استفاده می شود اما قابلیت های آن را می توان با افزودن برخی ماژول ها ارتقا بخشید. کارشناسان از وجودکامپوننت های افزونه ای با کاربرد  ویژه، برنامه های خاص برای استخراج گذرواژه های ذخیره شده در فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر و نیز اطلاعات ریموت دسکتاپ ذخیره شده در در بارگذار های C&C خبر داده اند.

  کارشناسان ترند میکرو در گزارش منتشره خود اظهار داشته اند: «با آنکه تشخیص هدف واقعی و هویت حمله کنندگان معمولاً دشوار است، ما بر این عقیده ایم که حملات SafeNet هدف مند بوده و از بدافزاری استفاده می کند که توسط یک مهندس  نرم افزار کارکشته که احتمالاً با مجرمین سایبری زیرزمینی در چین ارتباط دارد طراحی شده است. این فرد در یک دانشگاه فنی معتبر در همان کشور تحصیل کرده و به نظر می رسد که به انبار کدهای یک شرکت خدمات اینترنتی دسترسی دارد.»
  گرداننگان بارگذار های C&C با آی پی آدرس هایی از کشور های مختلف به آن ها دسترسی داشته اند اما در این میان بیش ترین دسترسی ها از چین و هنگ کنگ صورت گرفته است. به گفته محققین ترند میکرو «ما همچنین شواهدی مبنی بر استفاده از وی پی ان ها و ابزارهای پروکسی همچون Tor یافته ایم که یکی از دلایل گستردگی جغرافیایی آی پی آدرس های گردانندگان این بارگذار هاست.»

  ictc.aeoi.org.ir

  چطور امضا کنم؟  Huh
  پاسخ
  ایجاد موضوع جدید   پاسخ به موضوع  

  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:   1 مهمان