[align=center]


[/align]

اگر از سیستم عامل متن باز، رایگان و محبوب اوبونتو استفاده می کنید و درون کامپیوتر خود اسناد و اطلاعات مهمی دارید که نمی خواهید بصورت آزاد در دسترس باشند می توانید آنها را رمزگذاری کنید. یکی از راه های امن و خوب برای ایمن کردن داده ها ساخت پوشه رمزنگاری شده و انتقال فایل ها به درون این پوشه می باشد. شاید این کار کمی پیچیده به نظر بیاید اما با کمک نرم افزار Gnome Encfs Manager می توانید این کار را به آسانی انجام دهید.
نرم افزار Gnome Encfs Manager برنامه ای با رابط کاربری ساده و استفاده آسان است برای مدیریت و ساخت پوشه های کد گذاری شده در سیستم عامل اوبونتو. نصب ترمینال را باز کرده و توسط کدهای زیر نرم افزار را نصب نمایید: [align=left]sudo add-apt-repository ppa:gencfsm
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-encfs-manager[/align]
ساخت پوشه کد گذاری شده در اوبونتو نرم افزار Gnome Encfs Manager را باز کنید. در پنجره اصلی، بر روی اولین آیکن در منوی ابزار کلیک کنید.

[align=center][

]("http://cdn.gooyait.com/uploads/gencfsm-new-stash.png")
[/align]
محلی را که می خواهید پوشه رمز گذاری شده ایجاد گردد را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که پوشه پیش فرض ~/Encfs/.Crypt است اما شما می توانید محل متفاوتی را برای این کار انتخاب نمایید.

[align=center][

]("http://cdn.gooyait.com/uploads/gencfsm-creating-private-folder.png")
[/align]
توجه داشته باشید که Mount directory پوشه کد گذاری شده نیست و این مسیر مسیری است که اطلاعاتی که از حالت کدگذاری در آمده اند به آن منتقل می گردند. این مسیر نمی تواند شبیه به پوشه رمزگذاری در کادر بالا باشد. در آخر رمز عبور دلخواهتان را وارد کرده و برروی Create کلیک کنید. پس از کامل کردن مراحل و ساخت پوشه رمزنگاری شده مجددا به پنجره نرم افزار باز خواهید گشت. الان تنها کاری که باید انجام دهید این است که به Mount directory رفته و فایل های مورد نظرتان را در آنجا کپی کنید. با اینکار بصورت خودکار فایل های شما رمزگذاری خواهند شد. نمایی از دو پوشه را در زیر می بینید:

[align=center]


[/align]

برای جدا کردن پوشه رمزگذاری تیک Mounted را در برنامه Gnome Encfs Manager بردارید.

[align=center]


[/align]

منبع: Make Tech Easier