Greasemonkey یکی از افزونه های فوق العاده فایرفاکس است که به شما امکان اعمال تغییراتی را روی صفحات وب می دهد

[align=center]

[/align]

Greasemonkey یکی از افزونه های فوق العاده فایرفاکس است که به شما امکان اعمال تغییراتی را روی صفحات وب می دهد، این افزونه بر خلاف اکثر افزونه های فایرفاکس که قابلیت هایی را به فایرفاکس اضافه می کنند، قابلیت هایی را به صفحات وب اضافه می کند. Greasemonkey نرم افزاری است که کدهای جاوا اسکریپت را در هنگام بارگذاری صفحات وب توسط فایرفاکس روی صفحه مورد نظر اجرا می کند و با این عمل کد های موجود در Greasemonkey جزئی از صفحه بارگذاری شده خواهند بود و بنابراین شما صفحه مورد نظر را مطابق میل خود تغییر داده و قابلیت های مورد نظر خود را به آن اضافه کرده اید.
بیشتر تغییرات اعمال شده توسط اسکریپت های Greasemonkey بر روی ظاهر گرافیکی و رابط کاربری سایت میزبان اعمال می شود، تغییراتی مانند: تغییر رنگ اجراء صفحه، تغییر اندازه و رنگ فونت صفحه مورد نظر و البته تغییراتی انجام شده در پاره ای از موارد بسیار بنیادی است ولی از آن جا که Greasemonkey توانایی تغییر کد اصلی و پایگاه داده سایت را ندارد، تمام تغییرات هرچقدر هم بزرگ بر مبنای تغییرات در رابط کاربری اعمال می شوند، مثلاً اسکریپت هایی از Greasemonkey در سرویس Remember the milk اجازه تولید وظیفه های سلسله مراتبی را به شما می دهند ولی باید توجه داشت که وظائف تولید شده به صورت سلسله مراتبی بر روی پایگاه داده های RTM نگهداری نمی شوند و در هر بار بارگذاری صفحه، سلسله مراتب های تعریف شده توسط شما بوسیله اسکریپت Greasemonkey بر روی وظائف ساده موجود در پایگاه داده RTM اعمال می شود و وظائف به صورت سلسله مراتبی به شما نشان داده می شود.

همچنین GreasMonkey توانایی گرفتن و یا فرستادن اطلاعات را نیز دارد که این توانایی باعث می شود در مواردی اسکریپت های Greasemonkey به منظور ارتباط خودکار با سرور و انجام وظائفی مورد استفاده قرار گیرد، مثلاً اسکریپت هایی وجود دارند که برای شما امکان مقایسه کالاها را در سایت هایی که این امکان را ندارند، فراهم می کند، به این صورت که با سرور ارتباط برقرار می کند و اطلاعات مربوط به کالاهای انتخابی شما را دریافت می کند و آن ها را در کناری از صفحه در اختیار شما قرار می دهد. البته اسکریپت های Greasemonkey در سطوح دیگری از صفحات وب و یا فایرفاکس نیز می توانند تغییراتی اعمال کنند که در اینجا به آن ها اشاره نمی شود، اسکریپت های GreaseMonkey آنقدر در تمام زمینه ها توانا هستند که توصیف این توانایی واقعاً دشوار است. در اینجا به نحوه نصب و اضافه کردن یک اسکریپت خاص به Greasemonkey توضیحاتی داده خواهد شد و در آینده سعی خواهیم کرد تا شما را با تعدادی از بهترین اسکریپت های Greasemonkey آشنا کنیم. همانطور که گفته شد Greasemonkey یک افزونه است و مانند تمام افزونه های فایرفاکس، می توان آن را از سایت کتابخانه افزونه های فایرفاکس نصب کرد.

برای نصب این افزونه(GreasMonkey) از سایت موزیلا اینجا کلیک کنید.

بعد از نصب، آیکون کوچکی مانند تصویر زیر در نوار وضعیت (StatusBar) فایرفاکس ظاهر می شود که به دو صورت دیده خواهد شد، آیکون رنگی نشان از فعال بودن و آیکون خاکستری نشان از غیرفعال بودن Greasemonkey است.

[align=center]

[/align]

فُرمی با نام تنظیمات برای این افزونه وجود ندارد، ولی فُرمی مانند تصویر زیر وجود دارد که می توانید با راست کلیک بر روی آیکون Greasemonkey به آن دسترسی پیدا کنید، این فُرم نشاندهنده اسکریپت های نصب شده روی Greasemonkey است که امکان اعمال تغییراتی را برای هر اسکریپت در اختیار شما قرار می دهد.


روند نصب یک اسکریپت بر روی Greasemonkey بسیار شبیه به روند نصب یک افزونه بر روی فایرفاکس است با این تفاوت که شما باید از یکی از سایت هایی که به جمع آوری اسکریپت های Greasemenkey می پردازند، اسکریپت مورد نظر خود را پیدا کرده و آن را نصب کنید. کتابخانه اصلی برای اسکریپت های Greasemonkey سایت UserScripts است که تمام اسکریپت های موجود را جمع آوری و برای نصب مهیا کرده است، یکی از کتابخانه های دیگر که می توانید از آن استفاده کنید، سایتUserStyles است، البته اسکریپت های موجود در این سایت اسکریپت های افزونه دیگری به نام Stylish است که عملی مشابه با Greasemonkey را انجام می دهد، این اسکریپت ها برای Stylish طراحی شده اند ولی Greasemonkey هم توانایی اجرای آن ها را دارا است.

نصب TinyURL Decoder:این اسکریپت یکی از اسکریپت ها بسیار کارایی است که می توانید آن را روی Greasemonkey خود نصب کنید، این اسکریپت طوری طراحی شده است که در هنگام وبگردی در صورت برخورد با یک “آدرس کوتاه شده وب” آن را به حالت اولیه آن بر میگرداند تا شما با دیدن آدرس کامل راحت تر نسبت به کلیک کردن و یا کلیک نکردن بر روی آن تصمیم بگیرید. براینصب به صفحه مربوط به اسکریپت TinyURL Decoder رفته و در بالای صفحه بر روی دکمه Install کلیک کنید.
[align=center]

[/align]
بعد از کلیک بر روی دکمه Install فرمی مانند زیر به شما نمایش داده می شود که شما را از درخواست نصب اسکریپت مورد نظر مطلع می کند و منتظر صدور دستور Install از طرف شما می ماند، بعد از فشردن Install، در کنار آیکون Greasemonkey در نوار وضعیت فایرفاکس پیامی حاکی از موفق یا موفق نبودن نصب نشان داده می شود.

[align=center]

[/align]

بعد از این مرحله در صورتی که لیست اسکریپت های نصب شده بر روی Greasemonkey را ببینید، لیست حاوی اسکریپت TinyURL Encoder است که می توانید با فشردن دکمه Uninstall آن را از لیست حذف کنید. باید به خاطر داشته باشید که این اسکریپت فقط بر روی صفحات خاصی از وب فعال می شود، مثلاً در مورد اسکریپت نصب شده می توانید ببینید که فقط بر روی سایت توئیتر و یک صفحه دیگر فعال است، در صورتی که اسکریپت در صفحات لیست شده یک آدرس کوتاه شده را شناسایی کند با رجوع به موتوری که آدرس را تبدیل کرده است آن را به صورت اول به شما نشان می دهد.

[align=center]

[/align]

اهمیت و کارایی اسکریپت های Greasemonkey موجب شده است تا دیگر مرورگرهای وب هم افزونه هایی مشابه را برای اجرای این اسکریپت ها برای خود طراحی کنند، حتی در مورد مروگرهایی مانند گوگل کروم که از افزونه ها به خوبی پشتیبانی نمی کند روش هایی برای اجرای اسکریپت های Greasemonkey در نظر گرفته شده است.

منبع : doostane