تصاویر پیکسلی و برداری چه کاربردی دارند؟

در حالت کلی دو نوع تصویر در کامپیوتر قابل تصور است:

۱- Bitmap (Raster) نقشه بیتی یا بیت مپ
۲- Vector برداری یا وکتور

تفاوت بین این دو نوع تصویر:

۱-تصاویر Bitmap در کامپیوتر به صورت پیکسل-پیکسل ذخیره می شوند یعنی هر عکس به تعدادی قسمت کوچک به نام پیکسل تقسیم می شود و اطلاعات هر پیکسل ذخیره می شود، اما تصاویر Vector با استفاده از معادلات ریاضی رسم می شوند. (به طور مثال در برنامه نویسی با توابع مربوط به رسم خط بگوییم از نقطه ۳و۳ تا ۱۰و۱۰ یک خط رسم شود)

۲-از آنجا که در Bitmap اطلاعات هر پیکسل ذخیره می شود حجم این نوع فایل ها بسیار حجیم تر از فایل های Vector است.

۳-از آنجا که Vector بر اساس فرمول هر بار نقاشی می شود و بستگی به پیکسل ندارد با بزرگ تر کردن عکس، کیفیت آن ها هیچ تغییری نمی کند. اما با بزرگ تر شدن تصاویر نوع Bitmap کیفیت آن ها کاهش می یابد و در اصطلاح گفته می شود تصویر Pixelate می شود.

۴-تصاویر Bitmap معمولاً از طریق دستگاهی به نام Scanner یا دوربین دیجیتال از حالت آنالوگ به حالت دیجیتال تبدیل می شوند پس معمولاً تصاویری طبیعی و واقعی (real) هستند اما تصاویر Vector توسط کامپیوتر ایجاد شده اند و هر چند ممکن است بسیار شبیه به تصویر واقعی باشند اما واقعی و طبیعی نیستند. تصاویر Vector معمولاً برای طراحی کارتون به کار می رود.

کاربردها:

همان طور که اشاره کردیم تصاویر پیکسلی همان تصاویر رایج مورد استفاده ی ما هستند که معمولاً با دوربین دیجیتال از یک صحنه طبیعی گرفته شده اند.

اما تصاویر برداری کاربردهای زیادی دارند که در زیر به بعضی از آن ها اشاره می شود:

  • طراحی آرم ها و لوگوها
  • طراحی متن های گرافیکی
  • در طراحی آیکون ها
  • در طراحی شکل ها و ابزارها در گرافیک کامپیوتری
    و…
    در پرتال بزرگ آکسایا می توان وکتورهای زیبایی از سوژه های مختلف پیدا کرد …
    فرمت های رایج تصاویر وکتور عبارتند از AI DXF EMF EPS SVG که هر کدام خصوصیات خود را دارند.

و فرمت های رایج تصاویر بیت مپ عبارتند از: JPEG PNG GIF BMP و …

با چه نرم افزاری روی تصاویر بیت مپ و وکتور کار کنیم؟

نرم افزارهای متعددی برای کار با وکتورها وجود دارند که معروف ترین آن ها CorelDRAW می باشد. با استفاده از این نرم افزار می توانید به ایجاد و ویرایش وکتورها بپردازید.
مشهورترین نرم افزار کار روی بیت مپ نیز Photoshop است.

اگر وکتورها را در نرم افزار فتوشاپ باز کنید، ابتدا از شما  اندازه و کیفیت پرسیده می شود سپس آن را به یک تصویر پیکسلی با همان اندازه و کیفیت تبدیل می کند و می توانید از آن استفاده کنید.

چگونه تصاویر پیکسلی را به برداری تبدیل کنیم؟

بعضی مواقع نیاز می شود که یک عکس پیکسلی را به وکتور تبدیل کنید. به طور مثال می خواهید از آرم دانشگاه تان در یک عکس یا پروژه استفاده کنید اما فقط یک نمونه ی کوچک از آن دارید که در صورت بزرگ کردن کیفیتی برای آن باقی نمی ماند! بهترین راه این است که آن را به وکتور تبدیل کنید و حالا قابلیت بزرگ تر کردن خواهید داشت. ولی چگونه؟
خیلی راحت با نرم افزار Vector Magic می توانید این کار را انجام دهید. به این ترتیب که تصویر پیکسلی خود را در نرم افزار وارد کرده و طی مراحلی ساده، در انتها تصویر برداری تحویل بگیرید!