[size=x-small][font=Tahoma, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif][color=#3C1E04][font=Tahoma][color=#000000]با سلام و عرض ادب خدمت دوستان

اول لازمه که از مدیریت انجمن،بابت ایجاد یک بستر مناسب جهت اشتراک اطلاعات،تشکر ویژه داشته باشم.

در این تاپیک قصد دارم به معرفی وردپرس از ابتدا تا انتها به صورت تصویری بپردازم.به صورتی که دوستانی که حتی هیچ آشنایی هم ندارند با وردپرس،
میتونند با این سری مقالات انواع سایتهای ورپرسی رو راه اندازی کنند.
قبل از اینکه وارد بحث اصلی بشویم لازمه که با یه سری از مفاهیم و مقدمات ابتدائی آشنا شویم.

وردپرس چیست؟

قبل از اینکه به سراغ [/color][color=#7192a8][color=#000000]آموزش وردپرس[/color][/color][color=#000000] برویم،ابتدا ببینیم که وردپرس چه کاربردی دارد و چرا امروزه در دنیای اینترنت،بسیار محبوب شده و جای خود را در بین رقبا به شدت باز کرده است.
در حقیقت وردپرس یک CMS یا سیستم مدیریت محتواست همانند سایر سیستم های مدیریت محتوائی چون جوملا و...
کاربرد سیستم مدیریت محتوا همانگونه که از نام آن مشخص است،ایجاد یک سایت و سپس مدیریت محتوای درون سایت می باشد.
wordpress با توجه به اینکه رابط کاربری بسیار قوی و کاربرپسندی را داراست،از اینرو به جرات می توان گفت در حال حاضر،محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای جهان می باشد.
البته ناگفته نماند که سیستم های دیگری نظیر جوملا هم حرف برای گفتن ، زیاد دارند!اما هدف این تاپیک صرفا بحث وردپرس می باشد.

وردپرس را با زبان برنامه نویسی php نوشته اند. (البته در این تاپیک هدف ما [/color][color=#7192a8][color=#000000]آموزش php[/color][/color][color=#000000] نیست).وردپرس خود یک فریمورک بحساب می آید. برای درک مفهوم فریمورک می توانید از این لینک استفاده نمایید. کافیست وارد دنیای وردپرس شوید تا نهایت لذت از یک سیستم مدیریت محتوا را ببرید و با استفاده از مخزن افزونه ها و پوسته های وردپرس کارهایی خارق العاده انجام دهید که حتی باورتان هم نشود که این کارها را در برخی موارد بدون نوشتن یک خط کد برنامه نویسی انجام داده باشید. وردپرس دارای قسمت های متعدد و کاربردی بسیاری می باشد که در این دوره آموزشی شما را با این قسمت ها آشنا می سازیم.

برای اینکه بتوانیم یک وب سایت را از صفر راه اندازی کنیم ابتدا باید قسمت سمت سرور را نوشته و پیاده سازی کرده و درنهایت هم قسمت سمت کاربر را پیاده سازی کنیم. اما انجام این کار کار بسیار وقت گیر و نیازمد تخصص بسیار بالا و همچنین تجربه بالایی در زمینه برنامه نویسی و طراحی وب می باشد که از عهده هر شخصی بر نمی آید. علاوه بر این ها هر وب سایت دارای یک قسمت برای مدیریت اعمال و اتفاقات درون وب سایت می باشد یا به نوعی ناحیه مدیریت وب سایت که با استفاده از آن مدیران وب سایت تغییرات جدید را اعمال می کنند. برنامه سازی و پیاده سازی این بخش نیز علاوه بر نیازمندی توانایی برنامه نویسی نیازمند دانش در زمینه امنیت در وب نیز می باشد که خود دنیایی عظیم می باشد.

وردپرس تمامی این موارد را به خوبی انجام می دهد،بدون اینکه نیازی به دانش برنامه نویسی داشته باشید.

آیا قالب های وردپرس و افزونه های آن رایگان است؟

پاسخ اینست که با توجه به گستردگی ورایج شدن وردپرس،قالب ها و افزونه های رایگان زیادی برای وردپرس یافت می شود.هرچند به هرحال،
افزونه ها و یا پلاگین های غیر رایگان نیز وجود دارند.منظور از افزونه یا پلاگین،به زبان ساده،ابزارهایی است که بوسیله انها می توان امکانات خاصی را به وردپرس افزود.
به عنوان مثال تصور کنید که قد دارید سیستم وردپرسی خود را، به درگاه بانک ملت وصل کنید،
در اینحالت می توانید از افزونه های اتصال به درگاه برای وردپرس استفاده نمائید.

خب در این پست به صورت کلی با مفهوم وردپرس،و اینکه چرا از آن استفاده می نمائیم،آشنا شدیم،لطفا سوالات و نظرات خودتون رو در همین تاپیک مطرح بفرمائید تا باعث دلگرمی ما برای ادامه آموزش ها باشه.[/color][/font][/color][/font][/size]