Svchost.exe چیست؟

بازدید31.2kپست ها1آخرین فعالیت9 سال پیش
0
0

Svchost.exe یکی از فایل های سیستم عامل ویندوز است که به ویندوز اجازه ی اجرای سایر نرم افزارها را می دهد. بسیاری از پردازش های ویندوز از طریق DLLها انجام می شود. DLL یا Dynamic Linked Library فایل هایی هستند که به خودی خود نمی توانند اجرا شوند و برای اجرا شدن به یک پردازش نیاز دارند. برنامه ای که این فایل ها را اجرا می کند Svchost است، در واقع Svchost پلی است برای اجرای Dllها.

[align=center]

[/align]

در تصویر فوق می بینید که Svchost یک Host (میزبان) برای Dllها معرفی شده است. چند پردازش به نام Svchost به صورت هم زمان در سیستم عامل فعال است، هر یک کار خاصی انجام می دهد. گاهی پیش می آید که نیاز داریم حافظه ی RAM سیستم را خالی کنیم و یا بار CPU را کم کنیم، ممکن است ویروسی از طریق یکی از Svchostها مشغول فعالیت باشد و بخواهیم آن مورد خاص را شناسایی کنیم، در این مواقع چه باید کرد؟

نرم افزاری نیاز داریم که به راحتی به ما بگوید هر یک از پردازش ها در حال انجام چه کاری است؟ Process Explorer یکی از کامل ترین گزینه هاست و البته کمی پیچیده است. پاسخ ساده تر Svchost Viewer است، این نرم افزار اطلاعات خوبی در مورد Svchostها به ما می دهد و چندان پیچیده هم نیست.

برای استفاده از آن به .Net Framework نسخه ی ۲ یا جدیدتر نیاز داریم. نیازی به نصب نیست، به سادگی می توان آن را اجرا کرد. حجم بسیار کمی هم دارد، تنها ۴۰ کیلوبایت! پس از اجرا کمی صبر کنید تا اطلاعات جمع آوری شود.

پنل سمت چپی تک تک Svchostها را لیست می کند و در سمت راست توضیحات و جزئیاتی در مورد هر یک نمایش داده می شود. در منو امکاناتی مثل توقف فرآیند و گزینه ای برای ایجاد یک گزارش متنی از فرآیند وجود دارد.

نرم افزار ساده ای است و نیاز به یادگیری و توضیحات خاصی ندارد.

0

دوستان می تونند این برنامه + توضیحات رو از این سایت دریافت کنند:

svchost viewer

سوال برنامه نویسی دارید؟

هیچ وقت در پرسیدن سوال شک نکنید

خوش آمدید

برای طرح سوال، ایجاد بحث و فعالیت در سایت نیاز است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که هنوز عضو سایت نیستید میتوانید در عرض تنها چند ثانیه ثبت نام کنید.