[align=center]

[/align]

جابجایی امواج نامریی رادیو از طریق هوا می تواند زندگی شما را جالب تر و موثرتر کند. با آغاز دهه ۱۹۹۰ تکنولوژی بلوتوث به مردم کمک کرد تا آزادانه هرچیزی را جابجا کنند بدون اینکه از اتصال به چیزی استفاده کنند. به عنوان مثال هدست بلوتوث بخرید و ارتباط تلفنی خود را با شخصی دیگر در حالی که تلفنتان در جیب و یا کیف دستی قرار دارد حفظ کنید. همچنین بلوتوث قادر است تصاویر مورد علاقه را از دوربین به کامبیوتراز طریق هوا انتقال دهد. هنگامی که شما آماده هستید تا مشکلات کامپیوتر را حل کنید بلوتوث به عنوان دستگاه جانبی جایگزین کابل قوی بین پرینتر موس و کیبورد می شود. درک چند اصول پایه و کلی کمک می کند که از بلوتوث بطور امن و موثر استفاده کنید.

ارتباط امواج رادیو

بلوتوث به دو یا چند دستگاه الکتریکی اجازه می دهد تا از طریق امواج رادیو با هم ارتباط برقرار کنند. قبل از بلوتوث، رایانه ها و دیگر دستگاه ها از طریق اینفرا رد یا اشعه مادون قرمز این کار را انجام می دادند. این تکنولوژی دارای محدودیت هایی نیز می باشد، چون سنسورهای هر دو دستگاه باید یکدیگر را ببینند. بلوتوث این مشکل را با فراهم کردن ابزار هایی که اطلاعات را به امواجی با فرکانس پایین تبدیل می کند برطرف نموده. نوع اطلاعاتی که آنها مبادله می کنند به نرم افزار بستگی دارد. در حالیکه یک دوربین اطلاعات تصویر را به دوربین دیگر ارسال می کند یک دستگاه پخش موسیقی بلوتوث، می تواند یک موزیک را از یک استریو به اسپیکری در اتاقی دیگر ارسال کند. این امر امکان پذیر است چون سیگنالهای بلوتوث از دیوار هم جابجا می شوند.

ورژن های بلوتوث

بلوتوث در طول زمان تکامل یافته، در نسخه های زیادی منتشر شده و تکنولوژی را بهبود بخشیده است. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۷ کمپانی cnn money انتظار داشت تا به ورژن ۲٫۱ بلوتوث دست پیدا کند. این ورژن از بلوتوث نوید برقراری ساده و راحت ارتباط را بین دستگاه ها داد. با ورژن ۲ راه اندازی و بنا کردن این ارتباطات ساده نبود. حدود ۱ میلیارد دستگاه دارای بلوتوث پس از نوشتن این مقاله در CNN وجود داشت. ورژن ۳ بلوتوث در سال ۲۰۰۹ بوجود آمد و وضعیت بلوتوث را بهبود بخشید.

جزییات تخصصی

دستگاه های بلوتوث شامل اجزای سخت افزاری، میکروچیپ ها، مدار های الکترونیکی و نرم افزارهایی هستند که باعث روند کار می شوند. هرلحظه، امواج رادیویی از یک مکان به مکان دیگر می روند بطوری که این امواج شما را احاطه کردند. بعضی از آنها با فرکانس بالا هستند و برخی با فرکانس پایین. هنگامی که یک دستگاه بلوتوث به دستگاه دیگری وصل می شود یک شبکه کوچک فرکانس پایین به عنوان پیکونت ( Piconet ) ایجاد می شود. شما می توانید دستگاه های بلوتوث را که از سطوح قدرت کم، متوسط و بالا استفاده می کنند خریداری کنید. سطح قدرت دستگاه، تعیین کننده محدوده ارتباطی آن را مشخص می کند.اگر با یک هدست در نزدیکی تلفن صحبت می کنید، تنها به یک دستگاه بلوتوث یا سطح قدرت کم و با یک میلی وات قدرت نیاز دارید. اگر با وسیله ای با مسافت بیش از ۱۰۰ متر اتصال برقرار می کنید، نیاز به دستگاه با قدرت ۱۰۰ میلی وات نیاز دارید.

توانایی ردیابی

دستگاه بلوتوث شما بی فایده خواهد بود تا زمانی که دستگاه های دیگر را بتواند پیدا کند. شما یک گزینه دارید که دستگاهتان را بر روی قابلیت ردیابی قرار دهید که سبب پیدا کردن دستگاه دیگر در محدوده خود می شود. هنگامی که دستگاه بلوتوث دیگری نزدیک است ردیاب مکانی را بر روی کانال های مخصوص دستگاه قرار می دهد. دستگاه هایی که از محدوده دستگاه شما دورتر هستند نمی توانند موقعیت شما را تعیین کنند.

جهش فرکانس

بلوتوث از همان فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز درست مثل فرکانس استفاده شده برای صنعت علوم و ابزارهای پزشکی استفاده می کند. همه این دستگاه ها بر روی یک فرکانس مشابه عمل می کنند که باعث ایجاد ازدحام در خطوط می شوند اگر بلوتوث از ترفند جهش فرکانس استفاده نمی کرد. این ترفند یک تکنیک است که فرکانس همه دستگاه ها در یک پیکونت ( یا همان شبکه فرکانس پایین ) ۱۶۰۰ بار در ثانیه تغییر می کند.. بخاطر وجود این هماهنگی در خطوط فرکانس، دستگاه های بلوتوث در یک پیکونت می توانند اطلاعاتشان را در یک مکان شلوغ و بدون دخالت در ابزارهایی که پیکونت ندارند و یا در پیکونت شرکت ندارند تقسیم نماید. سازمان ملی استاندارد و تکنولوژی گزارش کرده است که جهش فرکانسها به کاهش خطاهای انتقالی کمک می کند.

جفت شدن

پس از آنکه دستگاه بلوتوث دستگاه دیگری را می یابد، جفت کننده باید محلی را برای اتصال قرار دهد. این فرایند اجازه می دهد تا دستگاه هویت خود و کلمه عبور را مبادله کند. این کار اتصال صحیح دو دستگاه به یک دیگر را تضمین می کند. روند جفت شدن، که توسط دستگاه متفاوت است، به کمی دخالت کاربر نیاز دارد چون نرم افزار این دستگاه یک دسته کار پیچیده را برای تکمیل انجام می دهد. پس از تغییر وضعیت دستگاه شما به حالت قابل ردیابی، شما یک لیست از دستگاه های بلوتوث در دسترس دریافت خواهید کرد. دستگاهی را که مایل هستید با آن جفت شوید را انتخاب می کنید و سپس در صورت نیاز کلمه عبور مناسب را وارد می کنید.
**
معایب و آسیب پذیری بلوتوث**

موسسه ملی استاندارد و فناوری ( NIST ) لیست ۱۷ نقطه ضعف امنیتی که سازندگان دستگاه های بلوتوث و سازمان هایی که از آن استفاده می کنند باید مد نظر داشته باشند را منتشر کرده. به عنوان مثال آیتم هفدهم درباره دستگاه رمزنگاری در تمامی انتقال ها می باشد که از آنان در برابر کسانی که ممکن است بخواهند آنها را رهگیری کنند محافظت می کند. بلوتوث دارای چهار حالت امنیتی است که دستگاه ها می توانند از آن ها استفاده نمایند. دستگاه هایی که از حالت امنیتی شماره یک استفاده می کنند هیچگونه امنیتی ندارند، در حالی که حالت ۲ دارای یک مدیر امنیتی است که تعیین کننده خدمات سایر دستگاه های در دسترس می باشد. حالات ۲ تا ۴ از رمزنگاری استفاده می کنند، اما از نظر NIST حالت امنیتی ۳ قویترین آنهاست؛ در این حالت قبل از ایجاد لینک به دستگاه از احراز هویتی و رمزنگاری استفاده می کند. تمامی دستگاه های بلوتوث از یک یا چند حالت امنیتی ذکر شده پشتیبانی می کنند. حالت دستگاه شما بستگی به نسخه بلوتوثی که دستگاه استفاده می کند دارد. دفترچه راهنمای گوشی خود را برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.
**
نکات امنیتی**

دستگاه های بلوتوث به طور منظم به انواع حملات شبکه ای از نوع بی سیم مواجه می شوند. مهاجمان می توانند امکان دسترسی و کنترل را همچون صاحب دستگاه بر عهده بگیرند. موسسه NIST همواره توصیه می کند که از قویترین حالت امنیتی دستگاه استفاده شود. اگر مهاجمان توانستند دستگاه بلوتوث شما را پیدا کنند، می توانند به راحتی پیام ارسال کنند و اطلاعات دستگاه شما را به سرقت ببرند. همچنین می توانند دستگاه شما را با استفاده از ویروس هایی آلوده کنند تا در هنگام اتصال به دیگر دستگاه ها گسترش یابد. موسسه CERT آمریکا توصیه کرده است که در زمانی که از بلوتوث استفاده نمی کنید آن را خاموش/غیر فعال نمایید. همچنین پیشنهاد تغییر وضعیت دستگاه پس از جفت کردن به حالت غیر قابل رویت را داده اند. همچنین باید رمز پیشفرض دستگاه خود را پس از خریداری تغییر دهید.

دستگاه های جالب بلوتوث

ذهن ها خلاق راه های منحصر بفردی را برای مهار قدرت امواج رادیویی بلوتوث کشف کرده اند. برای مثال، صفحه کلید لیزری VKB برای دستگاه های تلفن همراه که به شما اجازه می دهد تا بر روی یک سطح صاف یک صفحه کلید مجازی داشته باشید و با تایپ کردن متن مانند باد به دستگاه شما منتقل شود. اعضای خارج از محدوده بلوتوث، HIOD که توسط Hiod بین دو دستگاه متصل می شود به دوچرخه سواران امکان چت و گفتگو را به وسیله هدفن در ۱۳۰۰ فوت دورتر می دهد. همچنین این دستگاه به شما اجازه گوش دادن به موسیقی در حال دوچرخه سواری را می دهد. یک راه برای تحت تأثیر قرار دادن دوستانتان، این است که یک حلقه توپ روباتیک در سراسر سطح با استفاده از تلفن همراهتان ایجاد کنید. Sphero ، توزیع شده توسط Orbotix ، بلوتوث را به یک سطح جدید می کشد که دستگاه تلفن همراه را قادر می سازد امواج رادیویی را که گردش روبات را کنترل می کند پخش کند.

بلوتوث ۴٫۰

بلوتوث ۴، آخرین نسخه در فوریه ۲۰۱۲، درب های هیجان را به روی دستگاه های بلوتوث باز می کند. بلوتوث ۴ که به نام بلوتوث هوشمند هم شناخته می شود به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا دستگاه هایی کوچک تر با دامنه و محدوده بیشتری تولید کنند. از آنجایی که این دستگاه های نیروی زیادی مصرف نمی کنند، می توانند برای ماه ها بدون آن که باتری آها تعویض شود مورد استفاده قرار گیرد.

sam-on.com