همواره Svchost.exe یا فرآیند اجرایی آشنا و در عین حال ناآشنا در ویندوز است، بسیاری از کاربران بارها و بارها این پردازش را در لیست Processهای تَسک منیجر دیده اند ولی نمی دانند که واقعاً چه ماهیتی دارد.

حال این پردازش را معرفی می کنیم و در مورد آن بیشتر توضیح می دهیم.

Svchost.exe یکی از فایل های سیستم عامل ویندوز است که به ویندوز اجازه ی اجرای سایر نرم افزارها را می دهد. بسیاری از پردازش های ویندوز از طریق DLLها انجام می شود. DLL یافایل هایی هستند که به خودی خود نمی توانند اجرا شوند و برای اجرا شدن به یک پردازش نیاز دارند. برنامه ای که این فایل ها را اجرا می کند Svchost است، در واقعپلی است برای اجرای Dllها. Dynamic Linked Library Svchost

در تصویر می بینید که Svchost یک Host (میزبان) برای Dllها معرفی شده است. چند پردازش به نام Svchost به صورت هم زمان در سیستم عامل فعال است، هر یک کار خاصی انجام می دهد. گاهی پیش می آید که نیاز داریم حافظه ی RAM سیستم را خالی کنیم و یا بار CPU را کم کنیم، ممکن است ویروسی از طریق یکی از Svchostها مشغول فعالیت باشد و بخواهیم آن مورد خاص را شناسایی کنیم، در این مواقع چه باید کرد؟

نرم افزاری نیاز داریم که به راحتی به ما بگوید هر یک از پردازش ها در حال انجام چه کاری است؟یکی از کامل ترین گزینه هاست و البته کمی پیچیده است. پاسخ ساده تراست، این نرم افزار اطلاعات خوبی در مورد Svchostها به ما می دهد و چندان پیچیده هم نیست. Process Explorer Svchost Viewer

برای استفاده از آن به .Net Framework نسخه ی ۲ یا جدیدتر نیاز داریم. نیازی به نصب نیست، به سادگی می توان آن را اجرا کرد. حجم بسیار کمی هم دارد، تنها ۴۰ کیلوبایت! پس از اجرا کمی صبر کنید تا اطلاعات جمع آوری شود.

stcomputer.ir