> مدرک CCIE پیشرفته ترین و بالاترین مدرک ارایه شده توسط سیسکو در زمینه شبکه های کامپیوتری است. در هرم تحصیلی ارایه شده توسط شرکت سیسکو، مدرک CCNA به عنوان مدرک ورود به چرخه تحصیلی و کسب علوم شبکه ای در قاعده هرم قرار گرفته و عنوان نصب و پشتیبانی ادوات شبکه ای سیسکو را به خود اختصاص داده است. در همین سطح مدرک CCDA که ویژه طراحی مقدماتی شبکه های سیسکو می باشد نیز وجود دارد. در یک سطح بالاتر سه مدرک CCNP ،CCDP و CCIP لایه میانی این هرم را تشکیل داده و عنوان مدیریت شبکه های پیشرفته و پیچیده سیسکو را به خود اختصاص داده اند و بالاخره این که مدرک CCIE با قرار گرفتن در راس این هرم تحصیلی، به عنوان طراح اصلی و مدیریت رده بالای شبکه های سیسکو شناخته می شود.

[align=center]

[/align]

نقشه راه
کلیه کسانی که موفق به کسب مدرک CCNA می شوند، در رده ای بالاتر با سه دوره متفاوت جهت ادامه تحصیل روبه رو می شوند. در این مقطع شرکت سیسکو با ارایه راه حلی که آن را نقشه راه (Road Map) می خواند، سعی می کند داوطلبان را براساس میزان علاقه آن ها با سه گرایش مختلف شبکه در این سطح آشنا کرده تا آن ها بهتر بتوانند مسیر خود را تا کسب مدارک رده بالاتر پیدا کنند. در اینجا به کسانی که به مسایل نصب، پشتیبانی، رفع عیب شبکه در سطح عمومی و البته جنبه تخصصی آن علاقه دارند مدرک CCNP، به کسانی که به طراحی شبکه های پیشرفته علاقه مند هستند مدرک CCDP و به اشخاصی که ارتباطات شبکه ای و سرویس های مربوط به آن را بیش تر از امور دیگر شبکه می پسندند، مدرک CCIP پیشنهاد می گردد.

پس از طی این مرحله، در رده بالاتر و در واقع آخرین سطح تخصصی شبکه های مبتنی بر سیسکو، داوطلبان صرفاً با یک مدرک و آن هم CCIE مواجه می شوند. کسانی که موفق به کسب مدرک CCIE شوند، قادر خواهند بود پیچیده ترین شبکه های کامپیوتری را طراحی و مدیریت کنند و از آنجا که تعداد دارندگان این مدرک به ۸ هزار نفر هم نمی رسد، اما تعداد شبکه های عظیم قابل اداره توسط این افراد فقط در کشوری مثل ایالات متحده، بسیار بیش از این رقم است، می توان حدس زد که صاحبان مدرک مذکور از چه فرصت شغلی مناسب و چه قدرت انتخابی در کسب این موقعیت های کاری برخوردار هستند.

طبق ادعای مسئولان دوره های آموزشی سیسکو، این دوره ها، خصوصاً دوره CCIE، چنان تنظیم شده است که هرگونه نیاز اشخاصی که به کسب تخصص در امور شبکه تمایل دارند را برطرف می سازد. ضمن این که با تکیه ای که این دوره  ها بر اصول علمی و فنی قضیه دارند، سعی شده است مفاد دروس صرفاً براساس تجهیزات خاصی که خود شرکت سیسکو ارایه می دهد بنا نشود و وابستگی کمتری به نوع تجهیزات شبکه ای مورداستفاده در هر یک از تکنولوژی های مورد بحث دوره ها لحاظ شود.

ciscoبرای کسب مدرک CCIE، برخلاف بسیاری از مدارک متعلق به سایر شرکت ها و مؤسسات آموزشی یا حتی سایر مدارک خود سیسکو، هیچ پیش نیاز خاصی در نظر گرفته نشده است. در عوض داوطلبان که ترجیحاً باید ۳ تا ۵ سال کار در شبکه های بزرگ و پیچیده را در تجربه خود داشته باشند، باید در آزمونی که جهت تأیید صلاحیت آن ها برای شرکت در دوره های آزمایشی CCIE در نظر گرفته شده شرکت کنند. این آزمون، توان داوطلبان را در علوم شبکه و ارتباطات، سطح مدیریت و تدبیر آن ها در زمان های بروز مشکل و همچنین سطح تفکر و اندیشه آنان جهت توسعه و بهبود کارایی شبکه های بزرگ را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.

در دوره CCIE سعی شده است از توان و دانش دانشجویانی که به عنوان مثال مدرک CCNP را با موفقیت کسب کرده اند، طوری استفاده شود که آن ها را با تکنولوژی و نیازهای واقعی روز همراه کند و باعث شود این گونه افراد قادر باشند به مسایل مربوط به شبکه از دیدگاه مدیریتی و فنی بالاتر بنگرند. به همین دلیل در بسیاری از دیالوگ ها و یا متون مربوط به حوزه مدارک IT از CCIE به عنوان دکترای شبکه یاد می گردد.

مفاد CCIE

1- CCIE Routing & Switching
در این دوره، داوطلبان با انواع ارتباطات پیچیده Switching و Routing جهت افزایش پهنای باند، کاهش زمان پاسخ، افزایش کارایی و امنیت آشنا می شوند. همچنین نحوه نصب، نگهداری و رفع عیب از بزرگ ترین شبکه هایLAN ، WAN و سرویس های Dial Access را فرا می گیرند. مواردی  چون Source Rout Briolging و DLSW+) Data Link Switching) و PIX Firewall از جمله سرفصل های مهم این دوره به شمار می روند.

۲- CCIE Security

دوره امنیت در واقع از سال ۲۰۰۱ به سرفصل دروس CCIE اضافه شد که البته سه سال بعد شرکت سیسکو محتوای این دوره را به منظور هر چه نزدیک تر شدن به موضوعات امنیتی و فناوری روز، مورد بازبینی و ویرایش جدید قرارداد. در این دوره، ضمن بررسی انواع پروتکل های امنیتی شبکه و نقش سیستم عامل های مختلف در ارتباط با اینپروتکل ها، مباحث پیچیده و مهمی چون: سیستم های کشف نفوذ (IDS)، سیستم های برقراری امنیت در سطح شبکه های بزرگ VPN، پیاده سازی و پیکربندی سیستم های امنیتی برای شبکه های بی سیم و پروتکل هایEAP ، AES متعلق به آن ها، مطرح می شود.

۳- CCIE Voice
در این دوره، اطلاعات جامعی در مورد تکنولوژی انتقال صوت از طریق پروتکل IP یعنی همان VOIP در محیط های Enterprise از نصب و راه اندازی گرفته تا پشتیبانی و رفع عیب عرضه می شود.

۴- CCIE Service Provider
گذراندن این دوره بیانگر وجود اطلاعات و مهارت های فنی در بالاترین سطح آن در زمینه پروتکل IP و کلیه فناوری هایی است که براساس آن بنا شده اند: مثلIP Routing ،Qos ،Multicast ،MPLS ،MPLS VPN ،MBGP  و مهندسی ترافیک شبکه. به علاوه در این دوره، حداقل آخرین اطلاعات تخصصی در یک یا چند زمینه مهم ارایه سرویس های دیگر شبکه، مثل DSL ،Optical Cable ،WAN Switching ،Content networking ،IP telephony  و Metro Ethernet عرضه می شود.

 ۵- CCIE Storage Networking
همان طور که از نام این دوره برمی آید، سرفصل های آموزشی آن مربوط به انواع ادوات و روش های ذخیره سازی اطلاعات می باشد. از آن جا که مدیریت نگهداری از اطلاعات، مسایل مربوط به نگهداری آرشیو، نسخه های پشتیبان، سرعت دسترسی از روی دیسک و امثال آن در محیط های Enterprise دارای اهمیت حیاتی است، در این دوره سعی شده  انتخاب های متفاوت قابل ارایه جهت ذخیره سازی اطلاعات در چنین محیط های بزرگی همانند FICON و FCIP ،ISCSI و امثال آن مورد بررسی قرار گیرد.

وضعیت درآمد
میانگین درآمد دارندگان مدرک CCIE در سال ۲۰۰۴ برابر ۱۰۵ هزار دلار در سال برآورد شده است که این رقم حاکی از یک افزایش ۴/۱۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۰۳ است و به همین دلیل نه تنها موقعیت این مدرک را در زمینه میزان افزایش درآمد در سال در بین کلیه مدارک IT در مقام نخست قرار داده، بلکه بیانگر این مسئله است که اصولاً سطح درآمد هیچ مدرکی حتی معتبرترین و مشکل ترین مدارک متعلق به شرکت هایی چون اوراکل، آی بی ام  و مایکروسافت، به رقم میانگین یکصدهزار دلار در سال نرسیده است.

همچنین طبق آمار دیگری، مدرک CCIE در زمینه اشتغال زایی نیز مقام اول را به خود اختصاص داده و این امر بیانگر این نکته است که اولاً هنوز تعداد زیادی از موقعیت های شغلی که توسط صاحبان این مدرک می تواند کسب شود، خالی است و ثانیاً وجود چنین افرادی چه در رده مدیریت و چه در رده آموزش افراد، می تواند به رونق کسب وکار شبکه ای برای سایر مدارک و مشاغل مربوط به این حوزه منجر شود.

امتحان CCIE LabCisco CCIE certificate

ارزش مدرک CCIE به دشواری آن است. مثل آزمون رانندگی دو امتحان متفاوت باید Pass شود. به کسی که آیین نامه را قبول شود گواهینامه نمیدهند. امتحان عملی ملاک اصلی است که بطور متوسط هر کس ۳ تا ۴ بار آنرا سعی می کند تا قبول شود و هر بار بعد از ۸ ساعت کار با ۱۰ دستگاه تنها نهاری ۱۵۰۰ دلاری به میزبانی سیسکو عایدش میگردد مگر آنکه واقعا آماده باشد تا قبول شود.

پس از قبولی در آزمون عملی به شما مدرک، کارت، دسترسی به CCO، پلاک و یک شماره بنام CCIE Number میدهند و هر سال مهمان شام ویژه نمایشگاه Networkers که چندسالی بنام Cisco Live برگزار میشود خواهید بود.

[PCPedia: Broadcast Your Knowledge](http://www.pcpedia.ir)  بر گرفته شده از
[مجله جدیدترین مقالات کامپیوتر](http://www.pc-article.ir)