آیا برنامه نویس VB یا VC++ یا ASP هستید ؟ پس چرا بسوی دات نت نمیرین ؟ احتمالا یکی ازدلایل زیر هست که شما رو از رفتن بسوی تکنولوژیِ جدید بازداشته :

 • ترس از یاد گیری یک زبان کاملا متفاوت
 • مشکلات انطباق برنامه های نوشته شده در VB6با VB.ne
 • نداشتن تجربه در زبان جدید
 • نبود ابزار های مورد نیاز بصورت قبل در زبان جدید
 • نداشتن وقت مطالعه و یادگیری Syntax جدید

....

در این مقاله ما با معرفی دات نت و ویژگی ها و قدرت آن و شباهت های بسیاری که در سینتکس و منطق آن با Visual Studioوجود دارد شما را به یادگیری زبان جدید دعوت میکنیم .
اول از همه اینکه شعار تکنولوژی دات نت اینه :keep it simpleیعنی سادگی را حفظ کن . تمام وجود دات نت بر اساس سادگی کار برنامه نویس طراحی شده تا مبادا برنامه نویسای محترم احساس ملال کنند ! و از گردونه برنامه نویسای مایکروسافتی بیرون بروند و به جمع برنامه نویسای زبان های رقیب مایکروسافت بپیوندند .

از اسم دات نت نترسید . کماکان همه چیز مثل ویژوال استودیو است .فرم های پروژه و افزودن فرم و ماژول، کنترل های تولبار ، طرز اجرای interpret، ایجاد کلاس و ...

عملگر ها هنوز هم در VB.netبه همان صورت+ - * / And , OR , Xor , هستند و روش استفاده هم مانند قبل . البته عملگر های جدیدی هم اضافه شده که از آنها لذت خواهید برد .

روش تعریف نوع داده ها و اشیاء و آرایه ها بصورت قبل است مانند :

Dim x as integer
  Dim cnn as new connection
  Dim mycube ( , ,) as integer
  Dim cal as new collectio

در بخش شیی گرایی و وراثت، دات نت خیلی پیشرفت کرده است . در VB6چیز زیادی برای وراثت وجود نداشت و اصولا نیمه شیی گرا بود . اما این موضوع در دات نت بصورت کامل پشتیبانی میشود . مثلا وقتی برنامه شما 20 فرم تقریبا یکسان داره که در هر کدام فقط یک دکمه آن با بقیه متفاوته لازم نیست شما 20 فرم بسازید . بلکه یکی میسازین و بقیه رو از روی اون شبیه سازی میکنید و کمی تغییر میدین . این موضوع وقت شما را خیلی حفظ میکنه ( اسم شیی گرایی خیلی بزرگه . اما آنقدر ساده است که خودتان هم تعجب خواهید کرد .اگه ازش میترسین اصلا ازش استفاده نکنین ، غیر از راحت تر شدن برنامه نویسی چیزی رو از دست نمیدین ).

در دات نت رویدادها مانند گذشته است و تقریبا فرقی نکرده در ظاهر . پس اینم چیزی برای ترسیدن نداره

در طراحی رابط کاربر نیز غیر از راحتی چیزی به آن افزوده نشده که برای شما ناشناخته باشد . مثلا یادتان هست که برای مرتب کردن tabindex در VB6چه مشکلاتی بود ؟ در دات نت یک ابزار مخصوص این کار طراحی شده که کارتان را خیلی را حت میکنید. چند ابزار روی فرم بچینید و سپس به منوی viewبروید و TabOrderرا بزنید . حالا بترتیب روی کنترل ها کلیک کنید تا Tabindex آنها بر اساس کلیک شما مرتب شود. از این راحت تر ؟ نکنه میخواهید دیگه یه کلیک هم نکنین

در زمینه Error Handlingکار ساده تر شده و بجای اینکه از on error gotoاستفاده کنید از یک سینتکس ساده تر بصورت زیر استفاده میکنید . همانطور که میبینید کد اصلی در قسمت زیر tryو کد هنگام ایجاد ایراد در زیر catchنوشته میشود ، بهمین سادگی .

Try
    Your main code
  Catch ex as system.exception
    Code for error time
  End t

در زمینه ADO کار چندان تفاوتی نکرده است جز راحت تر شدن . طرز تعریف کانکشن و دیتا ست و ... تقریبا یکسان است :

Dim cmd1 As NEW oledb.oledbConnection
  Cmd1.connectionstring= "provider=Microsoft.jet.oledb.4.0; datasource=c:mydatabase.mdb"

خوب . پس برای ورود به دنیای دات نت شما مثل کسی هستید که تافل داره و میخواد وارد لندن بشه . ممکنه کمی لهجه انگیلسی غلیظ نداشته باشید ، اما میتونید براحتی با همه صحبت کنید . پس وارد این دنیای جدید بشید و بقول برنامه نویسا بگین : Hello World.