آموزش

بازاریابی محتوایی چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

بازدید463پست ها1آخرین فعالیت1 هفته پیش
0
2

در این مقاله همراه ما باشید تا با بازاریابی محتوایی بیشتر آشنا شوید

به سوالات زیر دقت کنید!

-کدام نرم افزار را نصب کنیم؟

-ویژگی های یک دوربین عکاسی خوب چیست؟

-ویژگی های چرم اصل؟

-چگونه عسل طبیعی را تشخیص دهیم؟

-چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟

-چگونه فتوشاپ را در منزل آموزش ببینیم؟

سبک این پرسش ها برایتان آشنا نیست؟! شبیه این ها را جایی ندیده اید؟! جایی ننوشته اید؟! بله! آفرین به این حافظه! شما امثال این سوالات را در موتور های جستجوگر تایپ کرده اید! و البته این مختص شما نیست! شاید روزی چند بار برای همه ما اتفاق بیفتد که در بستر اینترنت به دنبال محتواهای آموزشی بگردیم! در دنیای امروز مردم برای آب خوردن هم به سراغ اینترنت می روند! آب سالم چه ویژگی هایی دارد؟ آب را در چه ظرفی نگهداری کنیم؟ چگونه آب را تصفیه کنیم؟ و در نهایت می رسند به این نقطه که چه آبی خریداری کنیم و کدام دستگاه تصفیه آب را بخریم؟!

منطقی هم به نظر می رسد. وقتی می توانیم با چند حرکت از انگشت مبارکمان، به انبوهی از اطلاعات برسیم چرا نباید از این فرصت استفاده کنیم؟ البته اینجا یک بازی بُرد-بُرد اتفاق خواهد افتاد! گرایش گسترده و روزافزونِ مردم برای کسب اطلاعات و آموزش از فضا های اینترنتی، فرصتی هم برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی فراهم می کند! و آن چیزی نیست جز بازاریابی محتوایی!

چرا بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی چیست؟
قبل از هر چیز باید بدانیم بازاریابی به چه معناست. تعاریف متعددی از بازاریابی ارائه شده است. اما مفهوم ساده ی همه ی آن ها این را می رساند که: بازاریابی مجموعه ی اقداماتی است که سبب جذب و هدایت مشتریان به سمت محصولات در جهت کسب سود می شود. اقدامات بازاریابی می تواند در مراحل مختلف و با روش های گوناگونی انجام شود.

اگر اندک اطلاعاتی از فضاهای کسب و کار داشته باشید مفهوم بازاریابی را تجربه و درک کرده اید. اما شاید “بازاریابی محتوایی” مفهوم جدیدی برایتان باشد!

بگذارید با یک مثال زنده پیش برویم!

شما هم اکنون به عنوان یک کاربر به دنبال کسب اطلاعات در مورد بازاریابی محتوایی هستید! دقت کنید شما فقط خواستار “اطلاعات” هستید نه خرید خدمات تولید محتوا!

و تسمینو یک سایت موفق و فعال در زمینه ی بازاریابی الکترونیکی است که برای مشتریانش تولید محتوا، خرید بک لینک و نشر رپورتاژ آگهی انجام می دهد. بنابراین تسمینو یک سایت محتوا محور که هدفش ارائه اطلاعات رایگان باشد نیست!

اما ما در تسمینو به جهت احترام به کاربران و رفع نیاز های ایشان، به تولید محتوای مفید و مرتبط با فعالیت هایمان می پردازیم. و هرآنچه که شما به آن نیاز دارید(در زمینه مرتبط با فعالیتمان) به صورت رایگان و بدون هیچ چشم داشتی به شما آموزش خواهیم داد. چه سفارشاتتان را به گروه ما بسپارید و چه نه! چون هدف اصلی ما تعامل با شما مشتریان و رفع نیاز های شماست نه تنها کسب سود! ساده بگوییم ما با تولید و ارائه محتوای مفید برادری مان را به شما ثابت کرده ایم!

حال اگر شما در آینده و پس از مطالعه در مورد بازاریابی محتوایی به این نتیجه برسید که در مورد محصولات خودتان محتوا تولید کنید و در اختیار کاربرانتان قرار دهید، برای تولید محتوا به سراغ تسمینو خواهید آمد! این گرایش و علاقه به دلیل قدرشناسی شما رخ می دهد! نه هیچ اجبار و حتی تبلیغاتی که ممکن است خیلی از سایت ها برایتان ارسال کنند.
در تمام ماجرا ما گونه ای از بازاریابی را اجرا کردیم که در آن هم ما و هم شما برنده بوده ایم!
این همان بازاریابی محتوایی است! تولید و انتشار محتوای مفید و مرتبط برای رفع نیازهای مشتری، در جهت ایجاد تعامل و علاقه، که منجر به ارتقای جایگاهِ برند و در نهایت افزایش فروش می شود.

محتوا می تواند انواع مختلفی داشته باشد و به روش های مختلفی ارائه شود: اعم از محتوای متنی و غیرمتنی، آنلاین و آفلاین و…

بازاریابی محتوایی چگونه موجب افزایش فروش شما می شود؟
هدف از بازاریابی محتوایی تنها افزایش فروش نیست. بلکه تمرکز بر پاسخگویی به نیازهای مخاطبان و تعامل با آن هاست و فروش یکی از دستاورد های ضمنی و ثانویه بازاریابی محتوایی است.

هرچند که بازاریابی محتوایی به طور مستقیم برای شما سودآوری ندارد، اما تعداد مشتری های بالقوهِ محصولاتتان را بالا برده و افراد جدیدی را در مسیر خرید کردن از شما قرار می دهد. کاربران با به کار گیری مقالات، فیلم ها، پادکست ها، نرم افزار ها و… که شما در اختیارشان قرار داده اید نیازهای خود را رفع می کنند. آن ها در جریان استفاده از این محتوا ها با برند شما آشنا شده و اگر محتوایی که تولید کرده اید برایشان مفید بوده باشد به شما علاقه مند می شوند. آن ها قدردان زحمات شما خواهند بود و در مرحله بعدی مطالب شما را با دیگران به اشتراک می گذارند. به این ترتیب محتوا به راحتی شما را در ذهن و قلب مخاطبان جای خواهد داد. و در درازمدت کاربران را به مشتری ها و طرفداران شما تبدیل خواهد کرد.

افزایش فروش با بازاریابی محتوایی

چرا بازاریابی محتوایی؟
چرا باید از میان روش های فراوان بازاریابی به دنبال بازاریابی محتوایی باشیم؟ به هزار و یک دلیل! که البته ما به ده دلیل قانع کننده اکتفا می کنیم!

۱- انتخاب آزادانه
اگر تبلیغات هدف شما باشد، محتوا مقصود “مشتری” است!

ما قبلا هم گفتیم و شما خودتان هم خوب می دانید که مردم از تبلیغات بیزار و فراری اند! نشان به آن نشان که شما ایمیل های تبلیغی را باز نمی کنید و بنرهای تبلیغاتی را هرچقدر هم که جذاب باشند می بندید! افراد زیادی را دیده ایم که هنگام پخش پیام های بازرگانی تلوزیون به مطالعه می پردازند! در واقع آن ها به این نتیجه رسیده اند که آگهی های تبلیغاتی وقتشان را هدر می دهد و سودی نصیبشان نمی کند! در روش های تبلیغی صاحبان برندها هزینه و انرژی زیادی صرف می کنند تا توسط مردم دیده شوند.

اما در بازاریابی محتوا مخاطبان با میل و خواسته خودشان سایت شما را انتخاب می کنند. آن ها ساعت ها در سایت شما مشغول مطالعه، آموزش، تفریح و… می شوند و بارها و بارها و بدون هیچ اکراهی برند شما را از نظر می گذرانند.

۲-تمرکز بر جامعه ی هدف
شاید در تکنیک های مختلف بازاریابی مجبور باشید به گونه ای عمل کنید که به مذاق همه خوش بیاید اما در بازاریابی محتوایی نیازی ندارید از هر دری سخن بگویید. در بازاریابی محتوایی باید گفت: پر گوی و گزیده گوی چون دُر!

حتما بخوانید : چگونه با تولید محتوا کسب درآمد کنیم؟
شما با افرادی سر و کار دارید که نصف راه را خودشان آمده اند و مستعد شناختن کسب و کار شما هستند. یعنی جامعه هدف شما محدود و مشخص تر است، بنابراین بر محتوای مناسبِ جامعه هدف خودتان تمرکز می کنید. این کار انرژی کمتری از شما گرفته و فرصتِ تولید محتوای بیشتر را برایتان فراهم می کند.

۳-تاثیر محتوا بر سئو سایت
باید محتوا بسازی تا دیده شوی! محتوا یکی از عناصر اصلی و چه بسا مهمترین عنصر در بهینه سازی سایت است. تا حدی که بسیاری از متخصصین معتقدند سئو با محتوا شروع می شود و بدون محتوا رتبه بندی وجود نخواهد داشت! برای اینکه رتبه بهتری در موتورهای جستجو پیدا کنید و سایت شما در صفحات اول قرار گرفته و جز اولین گزینه ها برای کاربران باشد، باید محتوا تولید کنید. چه بسا فعالیت اصلی شما تولید محتوا نباشد!

افزایش سئو سایت

۴-ایجاد ارتباط متقابل
اولین و مهمترین هدف محتوا ایجاد ارتباط و تعامل میان مخاطبان و برند است! همانطور که قبلا گفتیم در بازاریابی محتوا شما در حال پاسخ به سوالات مخاطب هستید. مخاطب سوالش را از موتورهای جستجو می پرسد و شما بلافاصله جواب می دهید. در واقع شما در بازاریابی محتوا با ارائه پیام های سودمند مخاطب را به تحسین خود وا می دارید.

۵-اولین قدم برای کسب اعتماد
بازاریابی محتوایی با رفع نیاز مخاطب بدون دریافت هزینه، بدون فروش و بدون هیچ چشم داشتی، از شما یک جنتلمن واقعی می سازد! شما در بازاریابی محتوایی نشان می دهید هدفی فراتر از فروش دارید و انسان ها برای شما مهم تر از پول هستند! بنابراین مخاطبان به شما علاقه مند می شوند. آن ها در مقابل خدماتی که به صورت رایگان از شما دریافت کرده اند قدردان خواهند بود و نسبت به برند شما احساس تعلق می کنند. این علاقه موجب می شود اگر روزی تصمیم به خرید گرفتند به کسی غیر از شما فکر نکنند!

۶- ارزان و کم هزینه
بازاریابی محتوایی نسبت به روش های بازاریابی محیطی و سنتی و همچنین بسیاری از تکنیک های بازاریابی اینترنتی به صرفه تر است. چرا که می توانید بسیاری از مراحل آن را خودتان بر عهده بگیرید. حتی اگر برای تولید محتوا از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید، باز هم هزینه ی تولید آن نسبت به سایر روش ها ناچیز و غیرقابل مقایسه است. و در نهایت محتوای تولید شده هم در بستر سایت خودتان و بدون هیچ هزینه ی اضافی منتشر خواهد شد.

۷-تاثیرگذاری بالا
معمولا در تمام تکنیک های بازاریابی، مخاطبان در حال پرداختن به فعالیت های روزمره خود با محتوای تبلیغاتی مواجه می شوند. مثلا هنگام مطالعه یک متن، بنر تبلیغی شما جلوی چشم مخاطب ظاهر می شود! در این حالت شما در حاشیه قرار می گیرید و مخاطب بر روی محتوای تبلیغی شما تمرکز نمی کند. اما در بازاریابی محتوایی از آنجایی که فرد با تصمیم خودش برای کسب اطلاعات پیش قدم شده است، با تمرکز و دقت بیشتری به مطالعه یا تماشا می پردازد. قطعا محتوایی که به این صورت مطالعه شود تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

۸- امکان اشتراک گذاری با دیگران
احتمال اینکه کاربران محتوای تولیدی شما را با دوستانشان به اشتراک بگذارند خیلی زیاد است. هنگامی که شما به قصد بازاریابی محتوایی به تولید متن، ویدیو، صوت، داستان و… می پردازید، بدون اینکه حرفی از خودتان به میان بیاورید به خواسته های مخاطب فکر می کنید. اینکه مخاطب چه می خواهد؟ چه چیزی برای او مفید است؟ چه محتوایی برای او خوشایند و لذتبخش است؟ ذات بازاریابی محتوایی همین است که خواسته مخاطب در راس و اولویت باشد! بنابراین مخاطب از محتوا لذت برده و از آن استفاده می کند، پس آن را به اشتراک می گذارد!

حتما بخوانید : مزایای وبلاگ نویسی مهمان
۹-تجربه برند های معتبر
نگاهی به برند های شناخته شده و بزرگ دنیا به ما می گوید بازاریابی محتوایی چیزی نیست که راحت از آن بگذریم! شاید ماجرای شرکت کوکاکولا را شنیده باشید! با اینکه این شرکت در زمینه تولید نوشیدنی فعالیت می کند اما توانسته با ورود به بازاریابی محتوایی و ارائه این خدمات به مخاطبانش فروش خود را به حد قابل توجهی افزایش دهد.

از برند های خارجی مانند سیسکو، توشیبا، اینتل و… که بگذریم، به برخی برند های داخلی نیز می توان اشاره کرد! مانند دیجی کالا که با راه اندازی سایت جانبی دیجی کالا مگ برای آگاهی و راهنمایی مردم مطالبی در زمینه ی سبک زندگی مدرن منتشر می کند. و یا شرکت صنایع استیل البرز که با افزودن بخش وبلاگ و مقلات به سایت اصلی خود، قدم به عرصه بازاریابی محتوایی گذاشته است.

شرکت هواپیمایی ماهان نیز برند موفق دیگری است که با انتشار مجله محتوایی سرگرم کننده و سودمند در اختیار مخاطبانش قرار می دهد. برخی برند ها نیز در اقدامی جالب به تولید و انتشار محتواهای طنز گونه پرداخته اند! مانند کبریت توکلی! این شرکت توانسته است با حضور در شبکه های اجتماعی و تولید محتوای طنز و خنده دار به برندی جذاب برای مخاطبان تبدیل شود. جایگاه او به حدی پیشرفت کرده که بسیاری از مخاطبان منتظر هستند تا در موقعیت های مختلف عکس العمل آن را ببینند و به اشتراک بگذارند.

حضور این برندهای معروف در بازاریابی محتوایی می تواند راه را به درستی نشانتان دهد!

۱۰-حضور رقبا
همانطور که بارها گفتیم، فضای کسب و کار مانند یک تردمیل است که همه برند ها مشغول دویدن بر روی آن هستند! اگر فقط کمی آهسته تر بروید از این فضا اوت خواهید شد! اگر شما در برابر نیازهای مخاطبان حاضرجواب نباشید، رقبایتان حضور خواهند یافت. اگر شما محتوا نسازید رقبایتان خواهند ساخت! اگر در جلو یا کنار رقیبانتان حرکت نکنید، به فراموشی سپرده خواهید شد. بنابراین عاقلانه این است که در عرصه بازاریابی محتوایی حضوری فعال داشته باشید!

فوت کوزه گری در بازاریابی محتوا؟
از آن جایی که ما ناگفته ها را صادقانه به قلم می آوریم، باید بگویم: در تمام مدتی که قربان قد و بالای بازاریابی محتوایی می رفتیم، منظور انتشار یک محتوای مناسب و باکیفیت بوده است. محتوایی که هدفمند، مفید، مرتبط با کسب و کار خودتان و منطبق بر اصول بازاریابی محتوایی باشد. بنابراین بهتر است آموزش های لازم در این زمینه را ببینید و یا از کارشناسان تولید محتوا کمک بگیرید. برای اینکه بیاموزید چگونه دست به قلم شده و برای اولین بار محتوا تولید کنید پیشنهاد می کنم مقاله چگونه با تولید محتوا کسب درآمد کنیم؟ را بخوانید.

0

خیلی خوب نوشته شده متنون و من همیشه سعی دارم مقالاتی که درباره بازاریابی محتوا نوشته میشه رو بخونم!
یکی از بهترین مقالاتی که در زمینه بازاریابی محتوا خیلی تونست بهم کمک که رو دوست دارم باهاتون به اشتراک بزارم :
https://mahdiaraqi.com/content-marketing/

سوال برنامه نویسی دارید؟

هیچ وقت در پرسیدن سوال شک نکنید

خوش آمدید

برای طرح سوال، ایجاد بحث و فعالیت در سایت نیاز است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که هنوز عضو سایت نیستید میتوانید در عرض تنها چند ثانیه ثبت نام کنید.