یکی از ویژگی ها و شاید خوبی های cd یا dvd های سیستم عامل Linux قابلیت اجرای آن به صورت Live است، به این شکل که تنها با قرار دادن CD یا DVD این سیستم عامل در درایو خود، می توانید بدون نصب، آن را لود کرده و از آن استفاده نمایید. اما سری های مختلف ویندوز به صورت عادی به این شکل نیستند و برای اجرا حتما باید نصب شوند. داشتن یک ویندوز Live هم در مواردی می تواند مشکل گشا باشد. بنابراین در این مقاله تصمیم گرفتم به کمک نرم افزار کوچکی ساخت ویندوز xp به صورت Live را آموزش دهم.

برای ساخت ویندوز Live به یک سی دی ویندوز xp و نرم افزاری با نام PeBuilder که کار اصلی تبدیل را انجام می دهد، نیاز داریم.

برای شروع سی دی ویندوز xp خود را در درایو قرار داده و تمام فایل های آن را در فولدری بر روی هارد خود کپی کنید. در این مقاله من از ویندوز SP2 استفاده کرده ام و فایل های آن را نیز در فولدری با نام sp2 بر روی هارد کپی کردم.

در مرحله بعد نرم افزار Bart PEbuilder را از اینجا(در پنجره جدید باز میشود) دانلود و آن را Unzip کنید. در فایل های این نرم افزار فایلی با نام bartpe.bmp وجود دارد که این فایل تصویر پس زمینه ویندوز شما خواهد شد، بنابراین اگر می خواهید تصویر دیگری را برای background خود در نظر بگیرید، ابتدا آن را به فرمت Bitmap تبدیل کرده و سپس آن را با نام bartpe.bmp جایگزین فایل قبلی کنید.

به صورت پیشفرض ویندوز ساخته شده taskbar و دکمه ی start را ندارد و برای افزودن آن باید از پلاگینی به نام XPE استفاده کنیم. این پلاگین را نیز از اینجا(در پنجره جدید باز میشود) دانلود و unzip نمایید. قابل ذکر است که پلاگین های زیادی جهت استفاده و افزودن نرم افزار های مختلف به ویندوز وجود دارند. پلاگین هایی از قبیل Anti virus، Firefox، Acrobat reader و بسیاری نرم افرار های دیگر که می توانید برای مشاده آن ها به اینجا(در پنجره جدید باز میشود) مراجعه کنید.

برای اعمال پلاگین ها وساخت ویندوز نهایی برنامه PeBuilder را که دانلود کرده اید باز کنید:

[align=center]

[/align]

در فیلد اول فولدری را که فایل های ویندوز خود را در آن کپی کرده بودید انتخاب کنید(در اینجا فولدر sp2). فیلد های دوم و سوم به ترتیب برای افزودن فایلهای دیگر به سی دی شما و انتخاب نام پوشه موقت است که زیاد مهم نیست.

در پایین پنجره بر روی دکمه Plugins کلیک کنید، در پنجره باز شده لیستی از پلاگین هایی که به ویندوز اضافه خواهند شد را مشاهده خواهید کرد. برای افزوردن پلاگین XPE و یا پلاگین های دیگری که دانلود کرده اید، بر روی دکمه Add کلید کرده و فایل یا فایل های مورد نظر را انتخاب نمایید. همچنین به دلیل اضافه کردن پلاگین XPE لازم است که دو پلاگین nu2shell و startup group را غیر فعال کنید، بنابراین آن ها را از لیست انتخاب کرده و روی دکمه Enable/Disable کنید. توجه داشته باشید که در صورت غیر فعال نکردن این دو پلاگین، پلاگین XPE درست عمل نخواهد کرد.

در مرحله آخر با تعیین مسیر ذخیره فایل ISO یا انتخاب گزینه Burn to CD/DVD بر روی گزینه Build کلیک نمایید. همچنین اگر پیامی مبنی بر ساخت فولدری با نام BartPE دریافت کردید، بر روی گزینه Yes کلیک کنید. بعد از رایت شدن ویندوز بر روی سی دی، می توانید آن را به صورتLive و بدون نصب اجرا کنید و از ویندوز خود لذت ببرید.

ترجمه:شبكه كامپيوتر ايران

[align=left]
To create a Windows XP Live CD we will require:

  1. Bart PEbuilder
  2. A CD burner like Nero
  3. A bootable Windows XP CD and
  4. Some pebuilder plugins to customize the CD.

Step 1: Download PeBuilder from here and install it. Make sure you have enough free space on the drive where you install the program. After you have finished adding all programs it will create an ISO to be burned into a disk. The size of the ISO will depend upon how many programs you add to your live CD. I would recommend atleast 700MB of free space.

Step 2: You may want to set a wallpaper that will appear on the desktop when you boot the CD. For this open the folder where you have installed PEbuilder and replace the file bartpe.bmp with the wallpaper of your choice.

Step 3: Download XPE plugin from here (direct download link). It's the GUI shell of the XP Live CD that will create the XP start button and taskbar. You are free to download as many plugin (applications) you want. Currently there are more than 500 applications to choose from. Both freewares and commercial applications are available. Antivirus programs like Kaspersky, NOD32, Avast; burning program Nero; media players like VLC; OpenOffice, Foxit PDF reader, Acrobat Reader etc are available.

Pebuilder plugins repository
More Plugins here

Step 4: After you have finished downloading all your favourite programs, open PEbuider and specify the source path to the Windows XP installation bootable CD. You can copy the CD to your hard disk and point the source to the copied file.

Step 5: Click Plugins and add all the plugins you have downloaded. Since we have added XPE, disable nu2shell and the startup group from the list of plugins.

Step 6: Specify the ISO image file and click Build. The program will integrate the plugins and create an ISO image.

Step7: Burn the image into a disk using any burning software and your live CD is ready.[/align]

منبع این مطلب: thinkdigit.com