هرتز چیست ؟

هرتز یعنی یک دور در ثانیه – یا یک دستور العمل در ثانیه که آن را با Hz نمایش می دهند. مقادیر بیشتر از هرتز عبارتند از کیلوهرتز یعنی 1000 هرتز که با KHz نمایش داده میشود – مگاهرتز یعنی میلیون هرتز MHz و گیگاهرتز یعنی میلیارد هرتز GHz می باشند.

مثال

وقتی گفته می شود قدرت CPU شما 2.4 GHz است:

یعنی این CPU قادر است در هر ثانیه 2.4 میلیارد دستورالعمل را پردازش کند. (منظور از پردازش دستورالعمل این است که مثلاً دو عدد باینری را با هم جمع کند و نتیجه را به دست آورد).

وقتی گفته می شود نرخ بازسازی صفحه در مانیتور شما 60 هرتز است:

یعنی در هر ثانیه 60 بار کل صفحه مانیتور شما پیکسل به پیکسل از بالا به پایین با رنگ جدید جایگزین می شود. طبیعتاً 60 بار در ثانیه آنقدر سریع است که چشم شما احساس نمی کند و شما فکر می کنید دائماً یک صحنه ثابت دارید می بینید. در حالی که این صحنه حداقل 60 بار در هر ثانیه دوباره بازسازی می شود. (هر چه این گزینه را روی عدد بیشتری تنظیم کنید، چشم شما کمتر چشمک زدن های مانیتو را احساس می کند و چشم شما کمتر خسته می شود، پس همین حالا آن را به نهایت عددی که پشتیبانی می کند، افزایش دهید تا چشمانتان راحت شود)

یا مثلاً وقتی گفته می شود فرکانس یک سیگنال که به گوشی موبایل شما یا رادیوی شما می رسد، 9 میلیون هرتز است:

یعنی میدان آن موج در هر ثانیه 9 میلیون بار تغییر می کند. (در تعریف ساده تر می شود گفت آن موج 9 میلیون بار در ثانیه مولکول های هوا را جا به جا می کند و این جا به جا شدن به گوشی شما می رسد و ترجمه می شود به لرزش های کمتر که گوش شما بتواند بشنود)

امیدوارم مفهوم فرکانس به خوبی مشخص شده باشد. فرکانس یعنی تکرار یک کار در ثانیه. حالا این کار ممکن است در هر مبحثی چیز متفاوتی باشد.

هرتز چیست؟

هرتز واحد اندازه گیری سیگنال است برای مثال اگر یک ولتاژ AC در هر ثانیه یک بار از صفر به حد اکثر مثبت برسد و بعد دوباره به صفر برسد و دوباره به حد اکثر منفی برسد و دوباره صفر شود می گوید که این سیگنان 1 هرتز است. و اگر در هر ثانیه این کار بیشتر تکرار شود هرتز ولتاژ بیشتر میشود.

نرخ فریم:

برای تولید اثر 3 بعدی که توسط تلویزیون 3 بعدی از نوع عینک فعال مورد نیاز است، باید تلویزیون 3D قادر به پشتیبانی نرخ فریم حداقل 120 هرتز باشد تا بتواند نرخ فریم 60 هرتز را برای هر چشم فراهم کند. با افزایش نرخ فریم، تلویزیون 3D می تواند تصاویر صاف و با کیفیت همانند تلویزیون 2 بعدی 120 هرتزی را فراهم کند.

نمایشگرهای پلاسما دارای یک تکنولوژی درایو خاص که از 480 هرتز شروع شده و می تواند تا 700هرتز اضافه شود می باشند که باعث می شود این تلویزیون ها قابلیت برآورده کردن نیاز یک تلویزیون 3D را داشته باشند.

همچنین ببینید:

آموزش React در 5 دقیقه!

لیست تمام تگ های HTML + توضیح و مثال

آموزش جاوا اسکریپت بصورت عملی در ۱۴ دقیقه!

مجموعه سورس کدهای ++C و حل تمرینات

آخرین ویرایش: 09-11-2020 ساعت 11:53، توسط رضا رمضانپور