تفاوت NTFS با FAT32

بازدید13.2kپست ها1آخرین فعالیت8 سال پیش
0
0

[align=center]

[/align]
**
Fat 16 :** این سیستم فایل ، یک سیستم فایل 16 بیتی است ، زیرا کلاستر هایی را تشخیص می دهد که 16 بیت طول ( یا رقم ) دارند . اندازه کلاسترهای Fat بسته به مقدار فضا درایوی است و از آنجا که Fat16 نمی تواند به اندازه Fat32 کلاستر داشته باشد ، برای پوشش دادن به مقدار یکسانی از فضا به کلاسترهای بزرگتری نیاز دارد . Windows XP کلاسترهای 64 کیلو بایتی را برای Fat16 پشنیبانی می کند. چون Fat16 فقط 65,536 کلاستر را پشتیبانی می کند ، با این سیستم فایل ، حداکثر یک پارتیشن 4 گیگابایتی را می توان تقسیم بندی کرد.

**
Fat32 :** یک سیستم فایل 32 بیتی است ، می تواند کلاسترهای بیشتری را نسبت به Fat16 آدرس دهی کند . در نتیجه Fat32 می تواند از کلاسترهای کوچکتری برای کارآمدتر کردن سیستم ذخیره سازی ، بهره بگیرد . همچنین بدین مفهوم است که Fat32 می تواند پارتیشنهای بزرگتری را پشتیبانی کند . Fat32 با کلاسترهای 32 بیتی می تواند پارتیشنهایی تا 8 ترا بایت را پشتیبانی کند.

NTFS مخفف NT File System می باشد . در سیستم فایل fat ، جدول تخصیص فضا ( File Allocation Table ) داشتیم و در اینجا جدول فایل اصلی ( MFT: Master File Table ) داریم . البته MFT بسیار پیچیده تر است . MFT صفات فایل را برای هر فایل ذخیره شده در پارتیشن NTFS ذخیره می کند . ( صفات فایل هر چیزی را که لازم است درباره یک فایل دانست ، توصیف می کند . در NTFS حتی داده های موجود در یک فایل نیز صفت فایل محسوب می شود . اسم ، مکان ، و اطلاعات امنیتی نیز ، از دیگر صفات فایل محسوب می شود )
NTFS در صورت امکان همه صفات فایل را ، شامل داده های فایل ، در MFT ذخیره می کند . ( هر چند در اکثر موارد ، جای کافی برای ذخیره همه صفات در MFT وجود ندارد . در این زمان صفت داده ای به خارج MFT انتقال می یابد . )

MFT بعنوان یک فایل Metadata مشهور است . ( Metadata اساسا داده هایی درباره خود Data است . بعنوان مثال عنوان ، موضوع ، مولف و اندازه یک فایل ، Metadata آن فایل را تشکیل می دهند ) NTFS از فایلهای Metadata برای مدیریت داده های روی پارتیشن بهره می گیرد.
**
تفاوت دو سیستم فایل NTFS و Fat32 ؟**

NFTS می تواند تعداد کلاسترهای بیشتری را نسبت به Fat32 پشتیبانی کند . در نتیجه ، کلاسترهای NTFS عموما کوچک و برای حفظ فضای دیسک سخت ، کارآمد هستند . یکی دیگر از مزایای NTFS پشتیبانی آن برای مجوزهای فایل و دایرکتوری است . این خصوصیت امنیتی ، اطمینان می دهد که فقط کاربران خاصی به فایلها و دایرکتوری ها ی ویژه دسترسی دارند .

در میان آنچه ذکر شد ، سیستم فایل کارآمد NTFS است . چون می تواند برای پارتیشنهای 2 گیگابایت و بیشتر ، کلاسترهای 4 کیلو بایتی ایجاد کند ، که بهترین تعادل بین سرعت عمل دیسک سخت و صرفه جویی در فضای دیسک را فراهم می سازد . و در واقع بهترین کارآیی را به سیستم می دهد .
**
بهبود كارایی هارد دیسك، با استفاده از NTFS:**

نوع فرمت هارددیسك PC ، توسط فایل سیستم تعیین می شود. در واقع فایل سیستم چگونگی ثبت اطلاعات روی هارد دیسك را مدیریت می كند. ویندوز برای مدیریت ثبت اطلاعات در هارد دیسك، از سه گونه فایل سیستم استفاده می كند:

اولین نوع آن ها كه FAT یا File Allocation Table نام گرفتند، توسط سیستم عامل های داس و ویندوز (تا ویندوز 95) مورد استفاده قرار می گرفتند. این روش قالب بندی اطلاعات، با نام FAT 16 نیز شناخته می شد. زیرا بر اساس داده های 16 بیتی كار می كرد. دومین نوع آن ها FAT 3 نام گرفت كه توسط ویندوز 98 ارائه شد. این روش از روش FAT 16 متمایز است و كاربر را قادر می سازد بیشتر از 2 گیگابایت اطلاعات را روی هارد خود مدیریت كند. سومین و آخرین روش ثبت داده ها روی هارد دیسك، با نام NTFS ( NT File System ) توسط ویندوز NT ، 2000 ، و XP مورد استفاده قرار گرفت. این روش نسبت به FAT 16 و FAT 32 از ثبات بیشتری برخوردار است و تاثیر به سزایی در استفاده از حداكثر فضای مفید هارددیسك برای ذخیره اطلاعات دارد.

برای اطلاع از نوع فایل سیستم هارددیسك خود، روی My Computer كلیك راست كنید و سپس Properties را انتخاب كنید. برای دیدن همه دیسك ها و پارتیشن ها، روی Start كلیك كنید و بعد روی My Computer كلیك راست كنید و سپس Manage و بعد از آن Disk Management را بزنید. در این قسمت می توانید نوع فایل سیستم هر پارتیشن یا هارد دیسك را ببینید تا بدانید سیستم عامل شما از چه سیستمی برای مدیریت اطلاعات هارددیسك استفاده می كند. از آن جایی كه استفاده از NTFS به جای FAT ، مزیت های متعددی در بر خواهد داشت. اگر هنوز هارد دیسك شما مبتنی بر FAT است، بهتر است آن را به NTFS تغییر دهید. البته كاربرانی كه همچنان از Windows9x استفاده می كنند، نمی توانند این كار را انجام دهند و باید از FAT 32 استفاده كنند. با استفاده از خط فرمان ویندوز یا نرم افزار Partition Magic می توانید این كار را انجام دهید. مرحله به مرحله این مقاله را بخوانید و هم زمان، آنچه از شما خواسته شده است را انجام دهید. البته قبل از آن كه شروع به كار كنید، مطمئن باشید كه از برنامه های خود نسخه پشتیبان گرفته اید.

راهنمای گام به گام

در مراحل 1 تا 3 با استفاده از خط فرمان و در مراحل 4 تا 6 با استفاده از نرم افزار Partition Magic می توانید این كار را انجام دهید.
می توانید با پارتیشن بندی مبتنی بر FAT32 را به NTFS تغییر دهید. بدون آن كه به داده های رایانه شما آسیبی برسد. با این وجود باز هم یك نسخه پشتیبان از اطلاعات موجود در رایانه خود تهیه كنید تا مطمئن شوید كه چیزی را از دست نخواهید داد. روی Start و بعد روی RUN كلیك كنید. در نوار Open ، عبارت Cmd را وارد كنید. سپس روی OK كلیك كنید تا پنجره خط فرمان ویندوز باز شود.

  1. دقت كنید كه به جای ] Volume [ باید نام درایو یا پارتیشنی را كه قرار است تبدیل شود، وارد كنید. در این مورد به طور فرضی درایو E تبدیل خواهیم كرد كه بر این اساس در خط فرمان باید وارد كنیم، Convert E:\FS:NTFS سپس Enter را بزنید تا دستور اجرا شود.
    3- باید برچسب (Volume label ) درایو خود را نیز سیستم عامل بدهید. این نامی است كه شما به یك پارتیشن اختصاص می دهید. آن را وارد و Enter را فشار دهید. ممكن است كمی فرایند تبدیل طول بكشد. به محض تمام شدن این فرایند به شما گزارشی از وضعیت فضای خالی موجود روی هارد دیسك ارائه خواهد شد.
    4- اگر با خط فرمان رابطه ای ندارید، می توانید از Partition Magic استفاده كنید. در این برنامه، تمام درایوها و پارتیشن های جاری سیستم شما دیده خواهند شد.
    5- باز هم به صورت فرضی درایو E تبدیل خواهیم كرد. این درایو اكنون مبتنی بر FAT32 است و قرار است به NTFS تغییر كند. حال باید پارتیشنی را كه می خواهید تبدیل كنید انتخاب كنید و بعد در سمت چپ Convert Partition را انتخاب كنید. حالا نوع فایل سیستمی كه می خواهید از آن استفاده كنید را وارد كنید و بعد روی OK كلیك كنید.
    6- Partition Magic هیچ چیز را تغییر نخواهد داد، مگر آن كه شما روی كلید سبز گوشه سمت چپ پایین كلیك كنید. بعد از آن، مراحل تبدیل را خواهید دید و در نهایت ممكن است به یك بار بوت كردن PC خود احتیاج داشته باشید.

سیستم فایل NTFS چیست ؟

حتما تا كنون با عناوینی همچون FAT16 و FAT32 آشنا هستید . این دو از سیستم های فایلی مایكروسافت هستند كه در حال حاضر با توجه به گسترش زمینه های مختلف سیستم های كامپیوتری ناكارآمد و غیر قابل اطمینان هستند.
یكی از مهمترین مشكلات امنیتی در سیستم FAT16 و FAT32 عدم توانایی در تعریف سطوح مجوز دسترسی به فایل ها و یا پوشه ها می باشد . كه این امر می تواند به عنوان یكی از دلایل ناكارآمدی و قابل اطمینان نبودن این سیستم ها در سطوح شبكه باشد .
بر این اساس مایكروسافت سیستم فایلی جدیدی تحت عنوان NTFS را ایجاد نمود كه از یك ساختار 64 بیتی پشتیبانی می كند و از این رو كاربران می توانند فایل هایی ایجاد كنند كه طول نام آنها تا 256 كاركتر باشد .
چهار مجوز استاندارد در سیستم NTFS برای فایل ها و پوشه ها وجود دارند :
1- No Access: با انتخاب این گزینه كاربران هیچگونه مجوزی برای خواندن ، نوشتن و ... فایل یا پوشه مربوطه نخواهند داشت .
2- Read : با توجه به آنكه اجزاه خواندن یك فایل شامل اجرای آن نیز می باشد ،از این رو كاربری كه این سطوح از دسترسی را داشته باشد می تواند فایل را اجرا كرده و آن را بخواند .
3- Change : این سطح دسترسی و مجوز ، كاربر را قادر می كند تا فایل را خوانده و در صورت لزوم تغییرات خود را در آن انجام دهد یا حنی فایل را حذف كند .
4- Full Control : با فعال بودن این گزینه كاربران دارای مجوز می توانند فایل را خواند ، تغییرات مورد نیاز را درآن ایجاد كرده و یا حذف كنند . در واقع تمام امكانات و اختیاراتی كه كاربر در حالت Change دارد در این قسمت نیز وجود دارد و فرق این دو سطح مجوز در آن است كه با داشتن مجوز Full Control ، كاربر می تواند حتی برای سایر كاربران سیستم دسترسی تعریف كند و یا دسترسی كاربر دیگر را از آن پوشه و یا فایل حذف كند .
از لحاظ امنیتی بهتر است حتی الامكان از این مجوز استفاده نكنید ، زیرا داشتن مجوز Change بالاترین سطح دسترسی را به كاربران می دهد مگر آنكه واقعا بخواهید كاربری امكان تعریف یا حذف مجوز برای سایرین را داشته باشد .
البته مجوزه های دیگری نیز چون Read Only ، No Execute، Execute Only ، Write Only و ... نیز قابل تعریف می باشند .

0

تعریف مجوزها:
تعیین مجوز برای منابع اشتراكی شبكه
مجوزهای بررسی شده در فوق در واقع برای تعیین سطح دسترسی كاربرانی است كه از یك سیستم بطور مشترك استفاده می كنند . اما ممكن است سیستم شما در بین چندین سیستم دیگر و در یك شبكه قرار گرفته باشد و شما بخواهید با تعیین سطح دسترسی های مشخص امكان دسترسی به یك یا چند كاربر بدهید . پس از تعریف منابع اشتاركی در سیستم تان كه می تواند فایل ها ، پوشه ها ، درایو ها ، چاپگر ، اسكنر و ... باشد ، كاربران دارای مجوز می توانند به این منابع دسترسی داشته باشند . با توجه به آنچه گذشت می توان سطوح دسترسی كاربران در سطح شبكه را نیز به شكل زیر تعریف كرد:

1- No Access: نازلترین سطح دسترسی (دسترسی وجود ندارد)
2- Read : اجرا و خواندن
3- Change : اجرا ، خواندن و اعمال تغییرات
4- Full Control : اجرا ، خواندن ، نوشتن و اعمال تغییرات ، تغییر در سطح مجوز ها

با توجه به این توانایی ها شما می توانید برای یك فایل و یا پوشه در هر دو وضعیت سیستم محلی و شبكه ، مجوزلازم را به كاربران بدهید . مثلا با تعیین مجوز Change برای یك فایل در سیستم محلی ، به كاربرانی كه در پشت سیستم شما می نشینند امكان اعمال تغییرات را در فایل بدهید و با تعیین مجوز Read در سطح شبكه تنها امكان خواندن را به كاربرانی كه از شبكه استفاده می كنند بدهید .

البته در صورت جابجایی این سطوح ، یعنی تعیین مجوز Change, در سطح شبكه و Read در سطح سیستم محلی ، تنها مجوز Read كه حداقل سطح دسترسی بین این دو است به كاربران داده می شود و كاربران شبكه نیز تنها می توانند فایل را خوانده و اجرا كنند . شكل زیر ، بوت سكتور یك ولوم قالب دار را با یك NTFS را شرح می دهد .وقتی یك ولوم NTFS را قالب بندی می كنید ، برنامه قالب بندی اولین 16 قسمت را برای بوت سكتور و كد بوت استرپ اختصاص می دهد.

در ولوم های NTFS ، اطلاعات رشته هایی هستند كه BPB ها را از یك BPB گسترده شده دنبال می كند . ان اطلاعات كه در رشته ها قرار دارند Ntldr( برنامه لود كننده NT ) را قادر می سازند تا لیست های فایل های اصلی ( MTF) را در طول شروع ، پیدا كنند. در ولوم های NT ، MFT در یك سكتور از پیش تعریف شده ، محدود نشده اند . این موضوع در مورد ولوم های FAT16 و FAT32 نیز صادق است . به همین خاطر اگر سكتور بدی در محل نرمال آنها قرار گیرد ، MFT ها می توانند جابه جا شوند. اگر اطلاعات خراب شده باشد ، MFT نمس تواند مستقر شود و ویندوز NT/2000 فرض را بر این خواهد گذاشت كه ولوم قالب بندی نشده است .

مثال زیر روشن خواهد كرد كه چگونه یك بوت سكتور ولوم NTFS هنگامی كه وندوز 2000 در حال اجراست ، قالب بندی می شود . در این قسمت نتیجه چاپی قالب بندی شده است .

در جدول زیر قسمت های BPB وBPB گسترش یافته در ولوم NTFS شرح داده شده است .

به دلیل اینكه یك سیستم در حال كار نرمال در بوت اسكوتر ها به دلیل دسترسی به ولوم وجود دارد، بیشترین توصیه ما این است كه دیسك مرورگر با قائده ای را مانند chkdsk نصب كنید این كار بسیار بهتر از این است كه از همه اطلاعات خود BACK UP بگیرید تا از پاك شدن اطلاعات ضروری خود جلوگیری كنید .

**
MFT:**

هر فایل در یك ولوم NTFS به وسیله ركوردی در یك فایل مخصوص به نام فهرست فایل اصلی یا ( MFT) نشان داده می شود .
NTFS اولین 16 ركورد را در یك فهرست برای اطلاعات مخصوص رزرو می كند . اولین ركورد از این فهرست ، فهرست فایل اصلی را توصیف می كند و خود به وسیله یك ركورد بازتابی MFT پیروی می شود .اگر اولین ركورد MFT خراب شده باشد ،NTFS ركورد دوم را می خواند تا بتواندركورد بازتابی MFT را كه اولین ركورد آن مانند اولین ركورد MFT است را پیدا كند مكان های اطلاعات كه به بخش های ركورد بازتابی MFT و MFT تقسیم شده اند ، در بو ت سكتور ها ثبت شده اند .نسخه ای دیگر از بوت سكتور در مركز منطقی دیسك محدود شده است . سومین ركورد MFT فایل ثبت كننده وقایع است كه برای ترمیم فایل ها به كار برده می شود . هفدهمین ركورد و ركوردهای زیرین فهرست فایل اصلی برای هر كدام از فایل ها هستند.
فهرست فایل اصلی مقدار مشخصی از فضا را برای هر كدام از فایل های ركورد اختصاص می دهد . خصوصیات یك فایل در فضای اختصاص یافته در MTF نوشته می شود .فایل ها كوچك و دیركتور ها ( معمولا 1500 بایتی و یا كوچكتر ) مانند فایلی كه در شكل بعد نشان داده شده است، می توانند كاملا در داخل ركورد فهرست فایل اصلی جاسازی شوند .

این طراحی دسترسی به فایل ها را بسیار سریع می كند .برای مثال سیستم فایل FAT كه از یك فهرست فایل اختصاصی برای لیست كردن اسامی و آدرسها هر فایل استفاده می كند FAT راهنما ، محتوی یك شاخص را به داخل یك فهرست فایل اختصاصی ثبت می كند . وقتی شما بخواهید یك فایل را ببینید ، در ابتدا FAT فهرست فایل اختصاصی را می خواند و مطمئن می شود كه آن فایل وجود دارد . سپس FAT فایل ها را به وسیله زنجیره ای از واحد های اختصاصی اتصال یافته به آن فایل ، بازیافت می نماید .

ركورد های راهنما در داخل فهرست فایل اصلی قرار گرفته اند . بجای اطلاعات ، راهنما ها محتوی اطلاعات شاخص هستند . ركورد های راهنمای كوچك ، كاملا در داخل ساختمان MFT مستقر هستند . راهنماهای بزرگتر اساسا در داخل B-trees هستند و دارای ركوردهای همراه اشاره گر هستند كه برای دسته های خروجی محتوی راهنماهای ثبت كننده ای كه نمی توانند در داخل ساختمان MTFباشند ، مناسب هستند .

فایل NTFS نسبت داده شده :

سیستم فایل NTFS هر فایل و فولدر را مانند یك فایل نسبت داده شده می بیند . عناصری مانند نام فایل و یا اطلاعات امنیتی خود فایل و حتی اطلاعات خود همه به عنوان فایل نسبت داده شده هستند . هر نسبت داده شده ای به وسیله یك نوع كد نسبت داده شده و یا اختیارا به وسیله یك اسم نسبت داده شناسایی میگردد . هنگامی كه یك نسبت گر فایل بتواند در داخل ركورد فایل MFT متناسب شود ، به نام نسبت دهنده مقیم نامیده می شوند .برای مثال اطلاعاتی از قبیل نام فایل ونشان زمانی ، اغلب اوقات شامل ركورد فایل MTFمی گردند . هنگامی كه همه اطلاعات یك فایل برای متناسب بودن با ركورد فایل MTF بسیار بزرگ است ، بعضی از نسبت داده شده های آن غیر ساكن می شوند . نسبت داده شده های غیر ساكن در جای دیگرفضای دیسك در ولوم به صورت دسته های یك یا بیشتر اختصاصی می شوند .

NTFS لیست نسبت داده شده ها را ایجاد می كند و آ نها را برای توضیح مكان ركوردهای نسبت داده شده ، نسبت می دهد .

فهرست 3-5 همه فایل های نسبت داده شده را كه به وسیله سیستم فایلNTFS تعریف شده است لیست وار نشان می دهد. این لیست قابلیت وسعت بیشتر را دارد به دین معنا كه فایل های نسبت داده شده دیگری در آینده می توانند تعریف شده و به این لیست اضافه شوند .

بهینه سازی NTFS

اگر شما احتیاجات ذخیره سازی خود را بررسی كنید ، می توانید بعضی از پارامتر های سراسری NTFS را برای به دست آوردن افزایش قدرت اجرا یی CD تنیظم كنید .

فاكتور های بسیار دیگری نیز موجود دارد ( ما در اینجا از ذكر نوع CD درایو و یا rpm خود داری می كنیم )كه می توانند بر روی اجرای NTFS تاثیر بگذارند مانند : سایز دسته ، موقعیت ، قابلیت ریز شدن فهرست فایل اصلی (MTF ) و فایل های صفحه بندی ، ولوم فشرده NTFS ، منبع ولوم NTFS ( كه به وسیله ولوم وجودی FAT به وجود می آیند و یا معكوس می شوند .

تعریف سایزدسته به طور دقیق :

دسته یك واحد اختصاص یافته است . اگر شما به طور مثال فایلی به اندازه 1 بایت ایجاد كنید ، حداقل یك دسته باید در سیستم فایل FAT اختصاص بیابد. اگر فایلی در NTFS به حد كافی كوچك باشد ،می تواند بدون استفاده از دسته های ویرایشگر خود درركورد MFTزخیره شود . هنگامی كه فایل دورتر از مزر دسته بزرگ می شود ، دسته دیگری اختصاصی می شود . این بدین معنی است كه سایز دسته بزرگتر ، فضای دیسك بیشتری را به خود اختصاص خواهد داد و در نتیجه اجرا بهتر است .

فهرست زیر ارزش پیشفرض را كه ویندوز NT/2000/XP برای قالب بندی NTFS استفاده می كند را نشان می دهد :

بهرحال هر گاه شما فرمت ها را به صورت دستی قالب بندی كنید ، می توانید سایز دسته را در جعبه فرمت محاوره به 512 بایت ، 1KB، 2KB ،4KB، 8KB، 16KB،32KB، 64KB تعیین كنید . این عمل چه چیزی به ما می دهد ؟

ما به كمك این عمل می توانیم میانگین سایز فایل را تعیین كنیم ونتیجتا بخش ها را فرمت نماییم . چگونه می توانیم تعیین كنیم ؟ را ه آسان ( ولی ناهموار ) این است كه شماره های فایل در یك درایو را به وسیله دیسك های نهایی كه دركیلوبایت ها استفاده می شود ، تقسیم بندی كنیم . راه دیگر این است كه به اطلاعاتی بپردازید كه می خواهید آنها را در درایو قبل از قالب بندی ذخیره نمایید . هنگامی كه می خواهید مولتی مدیا ها را كه در سایز بسیار بزرگ هستند ، دسته را بزرگتر كنید تا یك اجرا توسعه پیدا كند . و اگر داری صفحات وب كوچك و یا مدارك مقاله ای هستید ، سایز دسته را كوچك تر كنید تا فضای زیادی را از دیسك اشغال نكند . توجه : در ولوم ها ، داشتن سایز دسته ها بیش از 4 KB تراكم حمایت نمی شود . ذخیره و قسمت شدن MFT محتویات MFT مكررا سیستم های فایل و شاخص ها را استفاده می كند . بنابراین اجرای MFT تاثیر بسیار زیادی بر روی اجرای بی عیب ولوم می گذارد. به وسیله قسمت ذخیره خطایNTFS ، حدود 12.5% سایز ولوم برای MFT خواهد بود یعنی جائیكه به MFT اجازه داده می شود تا بزرگ شود و به كاربر این اجازه را نمی دهد كه اطلاعات را در آنجا بنویسد.برای مثال هنگامی كه فایل های بسیاری به داخل درایو جابه جا می شوند، MFT می تواند دورتر از قسمت ذخیره بزرگ شده و تبدیل به قسمت هایی شود . دلیل دیگر این است كه هنگامی كه شما فایل ها را حذف می كنید ، NTFS اكثر اوقات از فضای خود در MTF برای ذخیره سازی فایل های جدید استفاده نمی كند و فقط مدخل MTF مانند هنگامی كه مدخل جدیدی را برای فایل جدید حذف یا اختصاصی می كند ، نشانه گذاری می نماید . این عمل بعضی از اجرا ها و نتایج بازیافتی را داراست و به هر حال این نیرو را به MFT می دهد تا بتواند قسمت شود .

انتخاب فایل سیستم در ویندوز XP زیاد ساده نیست و البته چیزیست كه بارها باید انتخاب كنیم ! اصولا برای انتخاب فایل سیستم از ما در مورد دو نوع FAT32 و NTFS میپرسند در حالیكه این گونه در 3 بخش هست كه باید بهش FAT رو هم اضافه كنیم ... در مورد FAT باید بگم كه ماكزیموم 2 GB گنجایش برای هر درایو هست و از MS-DOS حمایت میكند برا همینم این گزینه رو كنار میزاریم و میریم سر اصل موضوع : اما اینكه صریحا بشه انتخاب كرد كه از كدوم نوع باید استفاده كرد نمیشه جواب داد چون هر كدام بسته به كارایی خودشون باید مورد استفاده قرار بگیرند ...در مورد امنیت و اعتبار خوب بحثی نیست كه NTFS خیلی بهتر است . مجموعه نظر های بعضی شركت ها رو در زیر در مورد قیاس این دو با هم میارم :

امنیت: FAT32 برای فراهم اوردن امنیت بسیار ضعیف است چراكه كاربری كه به درایو خاصی دسترسی دارد به تمام فایلهای ان درایو دسترسی خواهد داشت. NTFS به كاربران با مجوزهای متفاوتی اجازه استفاده از فایلها و فولدر های درایو را میدهد كه پیچیدگی سیستم را بالا میبرد. ویندوز XP Professional از این گزینه و پنهانی كردن ان حمایت میكند .

سازگاری : ارزشهای NTFS با ویندوز95/98/Me نمیتوانند مشخص شوند . كه تنها مرتبط با وقتیستكه از دابل بوت كردن یا بوت چندگانه استفاده می شود . FAT32 فقط موقعی مورد دسترسی هست كه كامپیوتر بایكی از این سه ویندوز بالا بیاد . FAT32 میتواند به NTFS كانورت شود اما NTFS نمیتواند بدون فرمت شدن كانورت شود .

بازدهی فضایی : NTFS میتونه دیسك رو سهمیه بندی كنه برای هر كاربر و میتواند از فایلهای كمپرس استفاده كند اما FAT32 نمیتونه . در XP  ماكزیموم پارتیشن 32 GB هست روی FAT32 و این عمل با NTFS به 16 TB Terabyte میرسه اعتبار : FAT32 استعداد error گیریش خیلی زیاد هست NTFS دارای لوگ فایل هست كه برای تعمیر اتوماتیك فایل سیستم هست. NTFS از كلاسترهای دینامیك حمایت میكنه به اینصورت كه سكتورهای خراب رو مشخص میكنه كه دیگه برای دفعات بعدی استفاده نشوند.

andisheup.blogfa.com

سوال برنامه نویسی دارید؟

هیچ وقت در پرسیدن سوال شک نکنید

خوش آمدید

برای طرح سوال، ایجاد بحث و فعالیت در سایت نیاز است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که هنوز عضو سایت نیستید میتوانید در عرض تنها چند ثانیه ثبت نام کنید.